Oktoobri lõpus ilmub Põltsamaal raamat „Varese mõttest sündinud“, mis toob ära 35 valitud pala Põltsamaa kihelkonna erinevaist paigust. Lühematest ja pikematest juttudest koosnevat teost võib käsitleda ka esimese Põltsamaa pärimuslugemikuna.

Suur osa lugudest  on kogutud ja üles kirjutatud enam kui sada aastat tagasi. Need annavad aimu tollaste Põltsamaa inimeste eluolust, mõtetest ja ebausukombestikust. Muinasjutulaadsete lugude vahele on pikitud seiku Põltsamaa ajaloost, mis mõjuvad täna ehk uskumatuna, kuid väärivad põhjalikumat tähelepanu ja uurimist.

Nii näiteks on üldteada fakt, et Põltsamaa sai linnaõigused 1926. aastal. Postimees aga kirjutab mõned aastad hiljem huvitavast leiust Kamari külast, milleks olnud ümmargune vasest pitsat kirjaga „PÖLTSAMA LINNA TALLORAHVA KOGGOKONNA POLIZEI“.

See olnud mõisaaegne ja lubanud reporteril oletada, et nende Põltsmaa linnaõigustega on üks keerulisem lugu.

Viimastel aastatel on Põltsamaal ilmunud mahukad uurimused raamatukogu, tervishoiuasutuste ja muuseumi tegevusest. Need on pigem faktitihedad akadeemilised tekstid, mille eesmärk on talletada ja lugejani tuua ajalugu

„See on natuke teistsugune raamat Põltsamaast,“ ütles koostaja Raivo Suni. „Raamat tõstab esile kohaliku suulise pärimuse ja avab ukse maailma, kus tegelasteks on lihtsad inimesed oma mõtete ja maailmatunnetusega. Kõige õigem oleks ehk öelda, et see on esimene Põltsamaa pärimuslugemik.“  

Raamatu muudab eriliseks see, et kõik lood on illustreeritud Põltsamaa Kunstiseltsi liikmete poolt. Iga kunstniku töö on ainulaadne ja põnev.

Raamatu koostas Raivo Suni ning selle kujundasid Erelin Kallas ja Ingrid Grünvald. Raamatu väljaandmist toetas Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp.

Lisa kommentaar

Turvakood
Värskenda