President Kersti Kaljulaid andis teisipäeval Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuses Mektory üle auhinnad õpilasleiutajate konkursi ja videokonkursi "Eesti otsib leiutajat!" parimatele. Üks enim tunnustust pälvinud töid oli Põltsamaa kooli 11. klassi õpilase Hans Anniste leiutis "Signaalpoi".

Anniste leiutas signaalpoi, mis kinnitatakse kalavõrgu külge ja jääb võrgu kohale veepinnale. Poi sees on GSM-lahendusega süsteem koos LED-ribadega. Võrgu leidmiseks helistab kalamees oma poi numbrile ja pois hakkavad seepeale vilkuma tulukesed. Leiutis peaks aitama kaluril leida hõlpsasti üles oma kalavõrgu ja säästma veekogude risustamisest kadunuks jäänud võrkudega.

Anniste võitis 10.-12. klassi vanuserühmas I preemia ja sellega kaasanenud 1000 eurot. Leiutise eest sai noormees lisaks Taani Suursaatkonna, Maailma Intellektuaalomandi Organisatsiooni (WIPO) ja Patendiameti, teaduskeskuse Ahhaa, Energia Avastuskeskuse ja TTÜ Mektory tehnoloogiakooli eripreemia.

Hans Anniste töö juhendamise eest sai juhendajapreemia õpetaja Urmas Kuusik. Kuusik ja Anniste pälvisid ka Eesti Teadusagantuuri eriauhinna, milleks on osalemine maailma suurimal õpilaste teadus- ja tehnikamessil Intel ISEF 2017. aasta mais Los Angeleses.

5.-9. klassi vanuserühmas III preemia ja sellega kaasnevad 300 eurot sai Põltsamaa kooli 6. klassi õpilane Andre Jalajas, kes pakkus välja leiutise "Avatud suuga prügikott lehtede riisumiseks".

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tunnustuse pälvis 8. klassi õpilane Märtin Jõe leiutise eest "Päikesepaneeliga nutitelefon".

Parima kooli preemia pälvis Põltsamaa Ühisgümnaasium.Tunnustusega kaasnes esemeline preemia väärtusega 2600 eurot.

“Selleks, et Eesti riigil saaks endiselt minna väga hästi, on meil vaja 1 miljon leiutajat. Siis on meil vähemalt miljon suurepärast ideed ja kui iga neist suudab tööle rakendada 10 inimest, on maailmas juba 10 miljonit inimest, kes teevad meie leiutisi suuremaks ja puhuvad neile elu sisse. See on ambitsioonikas eesmärk,” ütles riigipea õpilastele auhindu üle andes.

Eesti Teadusagentuuri, Eesti Rahvusringhäälingu ja Eesti Vabariik 100 korraldatud riiklikule konkursile esitas tänavu oma ideed 996 noort leiutajat 109 koolist Eestis ja kahest eesti koolist välismaal, üheksast lasteaiast ning kolmest huvikoolist. Ideid ja leiutisi tuli kõigist Eesti maakondadest.

 

Foto Patendiamet

 

Lisa kommentaar

Turvakood
Värskenda

Kommentaarid  

#1 Anželika 2016-12-07 10:45
Elagu edukas Põltsamaa Ühisgümnaasium, tema andekad õpilased ja pühendunud õpetajad!
Tsiteeri