Uuest nädalast on Põltsamaal, Riho Pettai perearstikabinetis võimalik kahtlase sünnimärgi kiireks kontrollimiseks minna teledermatoskoopia uuringule Dermtest.

Melanoom on ohtlik nahavähi vorm, kuid piisavalt varakult avastades ravitav. Melanoom võib areneda uutest nahamoodustistest ja sünnimärkidest, mistõttu peaks igaüks jälgima oma nahal toimuvaid muutusi ja vajadusel minema kontrolli. Paraku võivad järjekorrad nahaarsti juurde pikaks venida, mistõttu tuleb otsida täiendavaid lahendusi. Üks võimalus probleemsele sünnimärgile nahaarsti hinnang saada on telemeditsiiniteenus Dermtest.

Dr Pettai sai enda käsutusse spetsiaalse Dermtest tarkvara ning dermatoskoobi (mikroskoobi ja valgussüsteemiga kaamera). Dermatoskoobiga sünnimärgist tehtud pilt võimaldab näha naha pinnaaluseid muutuseid, mis võivad viidata nahavähi tekkele. Nende hindamine on eriti oluline nahakasvaja varases arengustaadiumis.

Perearst Pettai ütles, et näevad igapäevaselt patsiente, kellel on mure. "Kehal on märgatud hiljuti tekkinud või muutunud teistest erinevat sünnimärki ning meilt küsitakse nõu ja abi, nüüdsest on võimalik neile siinsamas Põltsamaal kiiret eriarstipoolset diagnostikavõimalust pakkuda" märkis Dr Pettai.

Tarkvara aitab kiirelt ja mugavalt edastada dermatoskoobiga tehtud pildi sünnimärgist erialaspetsialistile hindamiseks keskuses. Patsiendile määratakse diagnoos ning soovitatakse edasine tegevusplaan tarkvara vahendusel. "Nii saab tuua eriarsti konsultatsiooni inimesele lähemale ning samuti mõistlikumalt rakendada dermatoloogide aega. Lahenduse abil on dermatoloogid avastanud ligi 100 varase faasi nahakasvajat ning kokku on teenust kasutatud 6000 korda.

Dermtesti tasulise teenuse raames konsulteerivad distantsilt pilte dermatoloogid Tallinnast ja Tartust. Dr Ulvi Loite märkis, et uuringule tasub minna inimestel, kelle nahale on hiljuti tekkinud, kasvav või muutuv sünnimärk - suurenev, veritsev, mitmevärviline. "Melanoomi riski võib oluliselt suurendada ka intensiivne päikesevalgus või pidev solaariumi külastamine" lisas Dr Loite. Oma nahka peaksid eriti tähelepanelikult jälgima ka inimesed, kelle lähisugulastel on esinenud nahavähki.

Teenus on tasuline ning ühe sünnimärgi uuring maksab 25 eurot, iga täiendav sünnimärk 10 eurot. Õde teeb teile muret tegevast sünnimärgist pildi, mis omakorda edastatakse eriarstile konsultatsiooniks. Kahe tööpäeva jooksul saadakse vastus, kas sünnimärgis on tunnuseid, mis viitavad nahavähile, melanoomile või nende tekkele ning vastavalt sellele määratakse edasine tegevus: kas vajalik on jälgimine või peaks sünnimärgi laskma kirurgil eemaldada ja seda uurima laboris. Pilti teinud arst või õde annab vastavalt dermatoloogi soovitusele inimesele juhiseid edasise tegevuse osas.

Koos Jõgevamaaga on Dermtest kättesaadav üheteistkümnes maakonnas kokku 19 kliinikus (www.dermtest.ee) ning samuti ollakse aktiivsed Leedus ja Saksamaal, kus süsteemi kasutab 4 esmatasandi raviasutust.

Tasulist uuringut viiakse Põltsamaal Perearst Riho Pettai juures, Lossi tn 49. Registreerumiseks palume helistada numbril 7751148 või 5255974.

Foto on illustratiivne

Lisa kommentaar

Turvakood
Värskenda

19. Oktoober 1

Pajusi maantee on reedel suletud

Homme, 20. oktoobril kella 8.00-20.00ni on Pajusi maantee…
19. Oktoober

Kunstmuru ümbertöötlemise tehas tuleb Põltsamaale järgmisel aastal

ASi Advanced Sports Installations Europe soovib esimesed…
18. Oktoober 26

Põltsamaa valda hakkab juhtima kolmikliit

Sotsiaaldemokraatlik erakond, Eesti Keskerakond ja Eesti…
18. Oktoober 6

Pajusi mnt spordihoone leidis suulisel enampakkumisel uue omaniku

Pajusi mnt 18j omanikuks sai suulise enampakkumise…

Arvamus

Oktoober 05, 2017 2

Tutvu Põltsamaa vallas osalevate poliitiliste jõudude valimisprogrammidega!

Täna algas kohalike valimiste e-hääletamine ja eelhääletamine maakonnakeskuses. Avaldame siinkohal nende poliitiliste…
Oktoober 02, 2017

Otsime noori, kes soovivad osaleda kohaliku elu otsustusprotsessides

Otsime noori, kes on huvitatud kohaliku elu arendamise otsustusprotsessides osalemisest. Soovime, et noored räägiksid…
September 29, 2017

Õige kütmine tagab puhtama õhu

Keskkonnaamet tuletab seoses alanud kütteperioodiga meelde, et majapidamises tekkinud olmeprügi põletamist tuleb…
September 25, 2017

Kõigis kortermajades tekivad 1. jaanuaril korteriühistud

Uus korteriomandi- ja korteriühistuseadus (KrtS) jõustub 1. jaanuril 2018.a. Pooltes Eesti kortermajades puuduvad…
18. Oktoober

EOK tunnustab nii Felixhalli kui ka Kuningamäe terviseradasid

Eesti Olümpiakomitee andis oma tunnustuse…
17. Oktoober

Sünnipäevakingiks maailmameistrivõistluste pronksmedal!

Türgi kuurortlinnas Daylanis toimusid järjekordsed…

Viimati lisatud uudised