Viimaste kuude jookul on tunda õhus ärevust. Poliit-tuuled on puhuma hakanud ja justkui ettevalmistusena sügisesteks valimisteks saab juba siit-sealt lugeda erinevate aatekaaslaste kirjutusi teemadel, kuidas just nende pakutav on "see". See miski maagiline, mis valija elu paremaks teeb.

Jaa - tuleb tõdeda, et valija on püünele ihkaja jaoks taas oluliseks muutunud.

Juba loeme, kuidas jälle vanad teemad pinnale tõusevad, justkui ei oleks vahepeal midagi juhtunud. Justkui ei oleks siiani  ühtki teelõigukest remonditud ning arendusprojektidele vaid kaikaid kodaratesse loobitud! Justkui arstiabi oleks kättesaamatu, hariduse saamine raskendatud ning siiani toimiv kohalik omavalitsusüksus maailma suurim hädaorg. Ei midagi uut!

Aga teate - tegelikult võin ma nõrka mürki võtta selle peale, et kõik sügisel volikokku ihkavad nimekirjad räägivad nii teede, arendusprojektide, ettevõtluse, hariduse, sotsiaalvaldkonna  kui ka paljudes teistes küsimustes sama juttu. Ja seda sellepärast, et see kõik ongi kohaliku omavalitsuse ülesanne, olenemata sellest, kes volikokku pääsejatest niiditõmbajateks osutuvad.

Jah, tõsi ta on - erakonna nimekirjadel on lihtsam oma lubadusi teostada, sest neil on poliitiline tugi ja niinimetatud "know how", mis võimaldab asju teha kiiremini ja efektiivsemalt. Minul ei ole usku valimisliitudesse - vaadates iga kord nendesse grupeeringutesse koonduvat seltskonda, siis tekib juba enne valimisi tunne, et huvitav - kes kelle peale valimistulemuste selgumist ära sööb. Mitte midagi ei ole kindlat, igal neist on oma nägemus asjadest ja kokkulepete kehtivus on puhtalt igaühe südametunnistuse asi. Erakonna nimekiri annab minule kui valijale kindluse, et seal olevad inimesed esindavad mingit vaadet, neil on teatud küsimustes ühtne, kindel seisukoht ning neil on vajadusel piisav tugi selja taga, et oma lubadusi ellu viia - ka kohalikus kontekstis.

Tegu on poliitiku mõõt

Kõigisse nendesse nimekirjadesse, kes julgevad ennast poliitiliselt defineerida, on kogunenud kohalikud inimesed. Meie oma inimesed, kellel on piisavalt selgroogu, et öelda "jah, minu vaated ühtivad olulises osas Reformierakonna vaadetega" või et "suures plaanis toetan Sotsiaaldemokraatlikku erakonda!" Kohaliku omavalitsuse valimised ongi KOHALIKU omavalitsuse valimised. Valitakse neid inimesi, kes päriselt hoolivad, kellel on julgust võtta hoiak ühes või teises poliitilises küsimuses ja kes ka tegelikult sooviovad oma kodukanti paremaks paigaks muuta. Ilmselt on seda kõige kergem hinnata senitehtu järgi. Hinnake ausalt, kes on panustanud ning kes on valmis kõige suurema tõenäosusega panustama ka tulevikus, olenemata sellest kas ta saab või ei saa volikokku, kes on piisavalt tugev, et kõik see jama üle elada ning kes oskab ka midagi muud teha peale poliitikuks olemise?

Tugevust ja sitkust läheb siin palju vaja. Olgem ausad - ees ootab meid suur jama ja administratiivsegadus. Esimesel paaril aastal paremaks ei lähe kindlasti midagi. Omavalitsus on oma tööd hästi teinud, kui midagi hullemaks ei ole läinud. Iganenud vaadetega ei tee siin enam midagi. Ammugi pole siin kohta poliitkemplusteks! Vaja on noori ja teotahtelisi inimesi, kellel oleks piisavalt julgust ning ettevõtlikust, et üles ehitada uus vald, mis omavalitsusena oleks kindel ja usaldusväärne.

Mina valijana ootan, et kohalik omavalitsus täidaks endale pandud ülesandeid, nii nagu seadus seda ette näeb. Valimistele minevatelt nimekirjadelt aga ootan uudseid ideid, mitte vana kordamist. Oma otsuste langetamisel juhindun teadmisest, et head asjad sünnivad, tehes natuke rohkem kui vaja. Piisavalt tahet selle koorma kandmiseks on vaid südamest headel, hingelt tugevatel ning kodupaiga suhtes patriootlikel inimestel.

Taimi Rao
Valija 2017 KOV valimistel

 

Foto on illustratiivne

Lisa kommentaar

Turvakood
Värskenda

19. Oktoober 1

Pajusi maantee on reedel suletud

Homme, 20. oktoobril kella 8.00-20.00ni on Pajusi maantee…
19. Oktoober

Kunstmuru ümbertöötlemise tehas tuleb Põltsamaale järgmisel aastal

ASi Advanced Sports Installations Europe soovib esimesed…
18. Oktoober 26

Põltsamaa valda hakkab juhtima kolmikliit

Sotsiaaldemokraatlik erakond, Eesti Keskerakond ja Eesti…
18. Oktoober 6

Pajusi mnt spordihoone leidis suulisel enampakkumisel uue omaniku

Pajusi mnt 18j omanikuks sai suulise enampakkumise…

Arvamus

Oktoober 05, 2017 2

Tutvu Põltsamaa vallas osalevate poliitiliste jõudude valimisprogrammidega!

Täna algas kohalike valimiste e-hääletamine ja eelhääletamine maakonnakeskuses. Avaldame siinkohal nende poliitiliste…
Oktoober 02, 2017

Otsime noori, kes soovivad osaleda kohaliku elu otsustusprotsessides

Otsime noori, kes on huvitatud kohaliku elu arendamise otsustusprotsessides osalemisest. Soovime, et noored räägiksid…
September 29, 2017

Õige kütmine tagab puhtama õhu

Keskkonnaamet tuletab seoses alanud kütteperioodiga meelde, et majapidamises tekkinud olmeprügi põletamist tuleb…
September 25, 2017

Kõigis kortermajades tekivad 1. jaanuaril korteriühistud

Uus korteriomandi- ja korteriühistuseadus (KrtS) jõustub 1. jaanuril 2018.a. Pooltes Eesti kortermajades puuduvad…
18. Oktoober

EOK tunnustab nii Felixhalli kui ka Kuningamäe terviseradasid

Eesti Olümpiakomitee andis oma tunnustuse…
17. Oktoober

Sünnipäevakingiks maailmameistrivõistluste pronksmedal!

Türgi kuurortlinnas Daylanis toimusid järjekordsed…

Viimati lisatud uudised