Põltsamaa infoportaal avaldab täispikkuses president Kersti Kaljulaidi kõne, mille ta pidas reedel, 9. juunil Põltsamaal toimunud pritsumeeste ja seltsitegevuse 150. aastapäeva puhul.

Head Põltsamaa inimesed!

Sellel kuul tähistab Eesti oma järjepidevalt ilmuva ajakirjanduse 160. sünnipäeva. Papa Jannseni ajaleht mängis väga olulist osa meie rahva äratamisel ja seetõttu on huvitav teada, et 1864. aastal oli „Eesti Postimehe“ tellijaid Põltsamaa kihelkonnas tervelt 38. Jah, just tervelt, sest kui paneme siia kõrvale Tartu kandi oma 189 ja Tallinna 105 tellijaga, on see juba väga väärikas number.

See näitab, kui ärgas ja tegus oli Põltsamaa veel enne tuletõrje seltsi asutamist 150 aastat tagasi. Miski ei sünni tühja koha peale. Ning eks tänu sellele ärksale Põltsamaa vaimule õmmeldi siin ka Emilie Beermanni poolt meie esimene sinimustvalge lipp.

Palju õnne 150-aastasele Põltsamaa tuletõrje seltsile ja seltsitegevusele Põltsamaal! 150 on eriti muljetavaldav number, enamus Eesti vabatahtlikke ühendusi on märksa nooremad.

Iga teine vabaühendus Eestis on asutatud viimase 10 aasta jooksul, iga neljas viimase viie aasta jooksul. Aga nagu siin ümberringi vaadates näeme, pole tegu mingi kohmaka reliktiga, vaid igati elava juubilariga, kes nooremadki seltsid oma pidupäeva tähistamisse haaranud.

Kui Eesti rahvas ei oleks 19. sajandi lõpul hakanud harjutama ühistegevust tuletõrje- ja karskusseltsides, kultuuri- ja haridusseltsides, poleks me 20. sajandi algul olnud valmis ühistegevuseks oma riigis.

Aga vabakond on vajalik mitte ainult riigi tekkeks, vaid kindlustamiseks, tugevdamiseks ja arendamiseks. Vabakond on jõukohane 21. sajandi valitsemismudel ja uute ideede inkubaator.

KOV valimised ja haldusreform – valige just neid, kes tahavad teid toetada elu võimalikult ägedaks tegemises. Õmblusteta ühiskond, jõukohane ja kõige toredam avaliku elu korralduse mudel jne.

Tänase tähtpäeva korraldajad jagasid minuga ajalehe Sakala numbrit aastast 1931, kus kirjutatakse: „Põltsamaad võib täie õigusega nimetada seltside linnaks. Esialgu, kui hakata lugema neid üles, ei taha keegi uskuda, et Põltsamaal on ligi poolsada mitmesugust hariduslikku, majanduslikku ja üldkasulikku seltsi ning organisatsiooni, kes töötavad registreeritud põhikirjade alusel juhatuse asukohaga Põltsamaa linnas.“

Seltside linn – kas pole see üks sisukamaid nimetusi, mille poole püüelda?

Selline ühistegevus, millega Põltsamaa inimesed on seotud, ei jõua üldjuhul üleriigilistesse uudistesse, ja jääb välja nende radari-ekraanilt, kellele meeldib rääkida sellest, kuidas Eestis justkui ikka veel pole kodanikuühiskonda.

Või kuidas kodanikuühiskond oskab olla ainult millegi vastu.

Palun – siin on 150 aastat seltsitegevust ja mõne meelest pole see ikka veel kodanikuühiskond!

Võib-olla ongi asi just selles, et “tõeliseks kodanikuühiskonnaks” peetakse häälekalt millegi vastu võitlejaid? Loomulikult on ka see oluline vabakonna funktsioon – astuda välja seal, kus kellegi õigused ja vabadused on ohus.

Aga ärme taanda vabakonda ainult sellele. Palju olulisem on, et selline ühistegevus katab Eesti võrgustikuna ning kümned, sajad tuhanded inimesed õpivad läbi selle, et elu ümberringi on täpselt nii hea, nagu me ise selle oma tegemiste või ka tegemata jätmistega kujundame.

Et keegi meist ei ole tähtsusetu kodanik, kui ta just ise enda rolliks ei vali tähtsusetu kodanik olemist. Või kui kellegi meelest peab just vastandumise keeles rääkima, siis – vastandudes mõttelaiskusele, minnalaskmisele, ettevõtmatusele.

Eestis tehakse aastas 10 tuhande inimese täistööaja jagu vabatahtlikku tööd. Kõik need töötunnid vastanduvad minnalaskmisele, leppimisele olemasolevaga, lihtsalt kuidagi kujunenud olukorraga. Head konstruktiivset vastandumist järgmiseks 150 aastaks!

Tulles nüüd lõpetuseks tagasi alguse juurde, siis 160 aastat tagasi kirjutas Tartus ilmunud „Tallorahwa Postimees“ sellest, kuidas juba paar aastat on Põltsamaa kihelkonnas tublide inimeste eestvõttel korraldatud kehval järjel inimeste abistamist ning "Assi läks ning lähhäb seäl wägga heäste körda". Uurige seda, ehk saab Põltsamaa oma vabatahtliku tegevuse algust veel varasemaks pidada.

Lisa kommentaar

Turvakood
Värskenda

20. Juuni

Indrek Eensalu aitab võidupüha paraadilt tuua võidutule Jõgevamaale

Tänavu valiti tuletoojateks igast maakonnast üks Noorte…
15. Juuni

Põltsamaa piirkonna teehooldaja vahetab omanikku

Eile sõlmisid Merko Ehituse kontserni kuuluva AS Tallinna…
15. Juuni

Põltsamaa kohvikute päevale on tänavu registreerunud 21 kohvikupidajat

 „Kõik on uut indu täis ja pakatavad ideedest,“ ütles…
13. Juuni

Kooliaasta Põltsamaal lõppes ühise piknikuga

Põltsamaa ühisgümnaasiumis (PÜG-is) on siiani kooliaastat…

Arvamus

Juuni 14, 2017 2

Kohalikud valimised peavad looma sildu, mitte müüre

Sügisel tulevad kohalikud valimised, kus esimest korda valitakse nelja valla peale üks volikogu. Sellega lõppeb meie…
Juuni 14, 2017 12

Lugeja kirjutab: Kas Põltsamaa taksole saab loota?

Olen Põltsamaal elanud nüüdseks kaks aastat. Viimasel ajal olen tihti vajanud taksot, et jõuda Puhu risti Tallinna…
Juuni 13, 2017

Toetan kandidaate, kes on erakonna nimekirjas

Viimaste kuude jookul on tunda õhus ärevust. Poliit-tuuled on puhuma hakanud ja justkui ettevalmistusena sügisesteks…
Juuni 11, 2017

President Kersti Kaljulaid: Vabakond on uute ideede inkubaator

Põltsamaa infoportaal avaldab täispikkuses president Kersti Kaljulaidi kõne, mille ta pidas reedel, 9. juunil…
26. Juuni

Põltsamaa jõel peetakse 1. juulil viiendat jõemaratoni

Põltsamaa jõel peetakse 1. juulil viiendat korda…
12. Juuni

Marek Kütt - Põhjamaade hõbe maadluses

Alates sellest aastast kuulub Põhjamaade meistrivõistluste…
09. Juuni

FOTOD: Põltsamaa Ühisgümnaasiumis toimus II malelaager

Kuigi suvevaheaeg on käes, siis ühisgümnaasiumi algklasside…

Viimati lisatud uudised