Põltsamaa infoportaal avaldab täispikkuses president Kersti Kaljulaidi kõne, mille ta pidas reedel, 9. juunil Põltsamaal toimunud pritsumeeste ja seltsitegevuse 150. aastapäeva puhul.

Head Põltsamaa inimesed!

Sellel kuul tähistab Eesti oma järjepidevalt ilmuva ajakirjanduse 160. sünnipäeva. Papa Jannseni ajaleht mängis väga olulist osa meie rahva äratamisel ja seetõttu on huvitav teada, et 1864. aastal oli „Eesti Postimehe“ tellijaid Põltsamaa kihelkonnas tervelt 38. Jah, just tervelt, sest kui paneme siia kõrvale Tartu kandi oma 189 ja Tallinna 105 tellijaga, on see juba väga väärikas number.

See näitab, kui ärgas ja tegus oli Põltsamaa veel enne tuletõrje seltsi asutamist 150 aastat tagasi. Miski ei sünni tühja koha peale. Ning eks tänu sellele ärksale Põltsamaa vaimule õmmeldi siin ka Emilie Beermanni poolt meie esimene sinimustvalge lipp.

Palju õnne 150-aastasele Põltsamaa tuletõrje seltsile ja seltsitegevusele Põltsamaal! 150 on eriti muljetavaldav number, enamus Eesti vabatahtlikke ühendusi on märksa nooremad.

Iga teine vabaühendus Eestis on asutatud viimase 10 aasta jooksul, iga neljas viimase viie aasta jooksul. Aga nagu siin ümberringi vaadates näeme, pole tegu mingi kohmaka reliktiga, vaid igati elava juubilariga, kes nooremadki seltsid oma pidupäeva tähistamisse haaranud.

Kui Eesti rahvas ei oleks 19. sajandi lõpul hakanud harjutama ühistegevust tuletõrje- ja karskusseltsides, kultuuri- ja haridusseltsides, poleks me 20. sajandi algul olnud valmis ühistegevuseks oma riigis.

Aga vabakond on vajalik mitte ainult riigi tekkeks, vaid kindlustamiseks, tugevdamiseks ja arendamiseks. Vabakond on jõukohane 21. sajandi valitsemismudel ja uute ideede inkubaator.

KOV valimised ja haldusreform – valige just neid, kes tahavad teid toetada elu võimalikult ägedaks tegemises. Õmblusteta ühiskond, jõukohane ja kõige toredam avaliku elu korralduse mudel jne.

Tänase tähtpäeva korraldajad jagasid minuga ajalehe Sakala numbrit aastast 1931, kus kirjutatakse: „Põltsamaad võib täie õigusega nimetada seltside linnaks. Esialgu, kui hakata lugema neid üles, ei taha keegi uskuda, et Põltsamaal on ligi poolsada mitmesugust hariduslikku, majanduslikku ja üldkasulikku seltsi ning organisatsiooni, kes töötavad registreeritud põhikirjade alusel juhatuse asukohaga Põltsamaa linnas.“

Seltside linn – kas pole see üks sisukamaid nimetusi, mille poole püüelda?

Selline ühistegevus, millega Põltsamaa inimesed on seotud, ei jõua üldjuhul üleriigilistesse uudistesse, ja jääb välja nende radari-ekraanilt, kellele meeldib rääkida sellest, kuidas Eestis justkui ikka veel pole kodanikuühiskonda.

Või kuidas kodanikuühiskond oskab olla ainult millegi vastu.

Palun – siin on 150 aastat seltsitegevust ja mõne meelest pole see ikka veel kodanikuühiskond!

Võib-olla ongi asi just selles, et “tõeliseks kodanikuühiskonnaks” peetakse häälekalt millegi vastu võitlejaid? Loomulikult on ka see oluline vabakonna funktsioon – astuda välja seal, kus kellegi õigused ja vabadused on ohus.

Aga ärme taanda vabakonda ainult sellele. Palju olulisem on, et selline ühistegevus katab Eesti võrgustikuna ning kümned, sajad tuhanded inimesed õpivad läbi selle, et elu ümberringi on täpselt nii hea, nagu me ise selle oma tegemiste või ka tegemata jätmistega kujundame.

Et keegi meist ei ole tähtsusetu kodanik, kui ta just ise enda rolliks ei vali tähtsusetu kodanik olemist. Või kui kellegi meelest peab just vastandumise keeles rääkima, siis – vastandudes mõttelaiskusele, minnalaskmisele, ettevõtmatusele.

Eestis tehakse aastas 10 tuhande inimese täistööaja jagu vabatahtlikku tööd. Kõik need töötunnid vastanduvad minnalaskmisele, leppimisele olemasolevaga, lihtsalt kuidagi kujunenud olukorraga. Head konstruktiivset vastandumist järgmiseks 150 aastaks!

Tulles nüüd lõpetuseks tagasi alguse juurde, siis 160 aastat tagasi kirjutas Tartus ilmunud „Tallorahwa Postimees“ sellest, kuidas juba paar aastat on Põltsamaa kihelkonnas tublide inimeste eestvõttel korraldatud kehval järjel inimeste abistamist ning "Assi läks ning lähhäb seäl wägga heäste körda". Uurige seda, ehk saab Põltsamaa oma vabatahtliku tegevuse algust veel varasemaks pidada.

Lisa kommentaar

Turvakood
Värskenda

19. Oktoober 1

Pajusi maantee on reedel suletud

Homme, 20. oktoobril kella 8.00-20.00ni on Pajusi maantee…
19. Oktoober

Kunstmuru ümbertöötlemise tehas tuleb Põltsamaale järgmisel aastal

ASi Advanced Sports Installations Europe soovib esimesed…
18. Oktoober 26

Põltsamaa valda hakkab juhtima kolmikliit

Sotsiaaldemokraatlik erakond, Eesti Keskerakond ja Eesti…
18. Oktoober 6

Pajusi mnt spordihoone leidis suulisel enampakkumisel uue omaniku

Pajusi mnt 18j omanikuks sai suulise enampakkumise…

Arvamus

Oktoober 05, 2017 2

Tutvu Põltsamaa vallas osalevate poliitiliste jõudude valimisprogrammidega!

Täna algas kohalike valimiste e-hääletamine ja eelhääletamine maakonnakeskuses. Avaldame siinkohal nende poliitiliste…
Oktoober 02, 2017

Otsime noori, kes soovivad osaleda kohaliku elu otsustusprotsessides

Otsime noori, kes on huvitatud kohaliku elu arendamise otsustusprotsessides osalemisest. Soovime, et noored räägiksid…
September 29, 2017

Õige kütmine tagab puhtama õhu

Keskkonnaamet tuletab seoses alanud kütteperioodiga meelde, et majapidamises tekkinud olmeprügi põletamist tuleb…
September 25, 2017

Kõigis kortermajades tekivad 1. jaanuaril korteriühistud

Uus korteriomandi- ja korteriühistuseadus (KrtS) jõustub 1. jaanuril 2018.a. Pooltes Eesti kortermajades puuduvad…
18. Oktoober

EOK tunnustab nii Felixhalli kui ka Kuningamäe terviseradasid

Eesti Olümpiakomitee andis oma tunnustuse…
17. Oktoober

Sünnipäevakingiks maailmameistrivõistluste pronksmedal!

Türgi kuurortlinnas Daylanis toimusid järjekordsed…

Viimati lisatud uudised