Sügisel tulevad kohalikud valimised, kus esimest korda valitakse nelja valla peale üks volikogu. Sellega lõppeb meie kandis haldusterritoriaalne reform ning Pajusi valla, Puurmani valla, Põltsamaa linna ja Põltsamaa valla asemele tekib üks suurvald.

Erakondade kõrvale on seekordsetel valimistel rivistumas ka valimisliit Ühine Põltsamaa. Valimisliidu algatajate hinnangul on vabatahtlikult organiseerunud ja erakonnapoliitikast sõltumatud inimesed rohkem motiveeritud tegema just kohalikke huve arvestavaid valikuid.

Siit ja sealt on olnud kuulda, et ega see valimisliit ikka õige asi ei ole. See puha maameeste värk, kes tahab linnarahvale koti pähe tõmmata. Üks väitnud koguni, et Põltsamaa linna inimestel olla keelatud valimisliiduga ühineda.

Olen osalenud mõnel valimisliidu koosolekul ja tean öelda, et see on puha valejutt.

Valimisliiduga on tänaseks otsapidi seotud  kümmekond aktiivset ja tegusat Põltsamaa inimest. Liidu moodustamise keskseid põhimõtteid ongi koondada inimesi siit nurgast ja sealt nurgast keskpõrandale kokku, et arendada Põltsamaa piirkonda ühtse tervikuna.

Põltsamaa arengu huvides ei ole see, kui valimiste keskseks teemaks saab meelevaldselt konstrueeritud vägikaikavedu linna- ja maameeste vahel. Vastandades erakondi ja valimisliitu peidame kalevi alla teemad, mis on põhimõttelised ja olulised.

Valikud Põltsamaa ees

Esimese matsuga tuleb meelde umbes neli-viis mõtet, mis tuleb valimiste eel ja järel ära klaarida.

Põltsamaa teed ja tänavad. Mitmed korrad lapitud augulapid ei kannata enam uut kihti. Vaja on selget teehoiukava, kus on kirjas remonti vajavad lõigud, rahanumbrid ja ajakava. Eesmärk peaks olema see, et lähima viie aasta jooksul saavad korda kõik põhiteed ja –tänavad. Augud asfaldis ei lõhu üksnes elanike sõidukeid, vaid pärsivad kohaliku majanduskeskkonna arengut.

Suured arendusprojektid. Põltsamaale on tulemas Kosmopark, Kamari järve puhkealal on eeldusi kujuneda Eestimaa autokaravanide mekaks, Kuningamäe terviserajad, ujula, staadion. Meil on mitmeid tublisid inimesi, kes on võtnud julguse teostada ulmelisi ideid. Kuidas saab omavalitsus panustada sellesse, et need ideed teostuksid ja annaksid hoogu Põltsamaa arengule?

Tallinn-Tartu maantee arengupotentsiaal. Tulevasse Põltsamaa valda jääb ligi 40 km Eesti olulisimat maanteed, mida läbivad päevas tuhanded sõidu- ja veoautod. Meie asi on panna see maantee teenima Põltsamaa piirkonna arengut, arendades maantee äärde tööstusalasid ja luues sinna nutikaid transpordisõlmi.

Ettevõtlus. Põltsamaal läheb hästi, kui siinsetel inimestel läheb hästi. Inimestel läheb hästi, kui neil on olemas töö ja vääriline palk selle eest. Omavalitsuse otsene, seadusest tulenev kohus ei ole ettevõtlust arendada. Aga see on võimalus. Ettevõtjaile soodsa tegevuskeskkonna loomine on oluliseks eelduseks sellele, et Põltsamaale tekiks uusi töökohti ja pidurduks inimeste lahkumine.

Ühendomavalitsuse teenused. Nelja omavalitsuse ühinemise mõte on optimeerida kulusid ja tekitada vabaneva ressursi pinnalt täiendavat sünergiat. Mingid asjad, mis olid loogilised igas omaette toimivas omavalitsuses, ei pruugi seda olla ühendomavalitsuses.

Üks väga lihtne näide.

Põltsamaa Ühisgümnaasiumi vanematekogu viimasel koosolekul tuli jutuks vähene valikuvõimalus koolisööklas. Täna on olukord selline, kus koolitoitu valmistavad eraldi koolid ja lasteaiad. Põltsamaast 10 km raadiuses on kokku seitse kooli ja lasteaeda, kus on oma köögitehnika ja kokad. Kujutagem ette ja unistagem, et rajame Põltsamaale kogukonnaköögi, mis valmistaks ühes kohas toitu neile kõigile. Kindlasti kaotaks töö mõni kokk ja loobuda tuleks ka osast köögitehnikast, aga asemele saaksime menüü, kus lastel on võimalik valida kolme erineva roa vahel.

Niisamuti tuleks hinnata ära, kuivõrd mõistlik on tänane koolivõrk uues ühendomavalitsuses. Äkki saab midagi teisiti tehes midagi paremini?

Olgu see, teine või kolmas, aga kindlasti peaks kohalike valimiste eel tegelema Põltsamaa piirkonna ees seisvate sisuliste valikutega, aga mitte ehitama müüre inimeste vahele, kes soovivad kohalikus elus kaasa rääkida.

Raivo Suni
Põltsamaa.info

Lisa kommentaar

Turvakood
Värskenda

Kommentaarid  

#2 Raivo 2017-06-26 16:15
Meelis, palun võtke ühendust Reet Aleviga aadressil
Tsiteeri
#1 meelis Jallai 2017-06-26 13:48
soovin teada, kus ja kuidasmoodi saaks liituda valimisliiduga " Ühine Põltsamaa"? Kes on kontaktisik ja kelle poole peaks pöörduma?
Tsiteeri
20. Juuni

Indrek Eensalu aitab võidupüha paraadilt tuua võidutule Jõgevamaale

Tänavu valiti tuletoojateks igast maakonnast üks Noorte…
15. Juuni

Põltsamaa piirkonna teehooldaja vahetab omanikku

Eile sõlmisid Merko Ehituse kontserni kuuluva AS Tallinna…
15. Juuni

Põltsamaa kohvikute päevale on tänavu registreerunud 21 kohvikupidajat

 „Kõik on uut indu täis ja pakatavad ideedest,“ ütles…
13. Juuni

Kooliaasta Põltsamaal lõppes ühise piknikuga

Põltsamaa ühisgümnaasiumis (PÜG-is) on siiani kooliaastat…

Arvamus

Juuni 14, 2017 2

Kohalikud valimised peavad looma sildu, mitte müüre

Sügisel tulevad kohalikud valimised, kus esimest korda valitakse nelja valla peale üks volikogu. Sellega lõppeb meie…
Juuni 14, 2017 12

Lugeja kirjutab: Kas Põltsamaa taksole saab loota?

Olen Põltsamaal elanud nüüdseks kaks aastat. Viimasel ajal olen tihti vajanud taksot, et jõuda Puhu risti Tallinna…
Juuni 13, 2017

Toetan kandidaate, kes on erakonna nimekirjas

Viimaste kuude jookul on tunda õhus ärevust. Poliit-tuuled on puhuma hakanud ja justkui ettevalmistusena sügisesteks…
Juuni 11, 2017

President Kersti Kaljulaid: Vabakond on uute ideede inkubaator

Põltsamaa infoportaal avaldab täispikkuses president Kersti Kaljulaidi kõne, mille ta pidas reedel, 9. juunil…
26. Juuni

Põltsamaa jõel peetakse 1. juulil viiendat jõemaratoni

Põltsamaa jõel peetakse 1. juulil viiendat korda…
12. Juuni

Marek Kütt - Põhjamaade hõbe maadluses

Alates sellest aastast kuulub Põhjamaade meistrivõistluste…
09. Juuni

FOTOD: Põltsamaa Ühisgümnaasiumis toimus II malelaager

Kuigi suvevaheaeg on käes, siis ühisgümnaasiumi algklasside…

Viimati lisatud uudised