2011. aastal ilmus Tiit Lääne sulest raamat „Heade mõtete tegijad“. See tõstis kilbile pööraste mõtetega inimesed, kes oma ideed ka käsku ootamata ja tasu lootmata teoks teevad. Heas mõttes külahullud. Raamatusse mahtus kaks Põltsamaa kandi meest: Sõpruse pargi rajaja Ants Paju ja Adavere kiiruisukoolkonna rajaja Väino Treiman.

Raamat meenus, kui lugesin uudist EASi suurtoetusest Põltsamaa Kosmopargi rajamiseks. Seegi on üks pöörastest mõtetest, mille eestvedajaks on Uue-Põltsamaa mõisahärra Raul Lättemägi oma meeskonnaga ja mis teostumisel keerab siinse elu pea peale.

Kujutage ette sadu busse ja tuhandeid turiste voorimas Põltsamaale külastama Skandinaaviamaade ainsat aastaringselt tegutsevat kosmoseteemalist pereparki. Hästi ei kujuta? Ja ometi muudab see põhjalikult meie piirkonna turismimajandust ja sunnib ehk mõtlema ka sellele, kuidas saame omavalitsusena ja kodanikena projektile kaasa aidata.

Omavalitsuse kohus on teha Kosmopargi rajamine Põltsamaale võimalikult sujuvaks. See tähendab  vajalike planeeringute kiiret menetlemist, külastuskeskkonda toetava taristu (transpordiühendused, parklakorraldus) rajamist, teede ja tänavate korrastamist jms.

Lisaks tähendab see mitmeid põhimõttelisi valikuid teiste linnaga seotud arenduste osas.

Kas linn on Põltsamaa lossile parim peremees?

Põltsamaa linn omandas lossi maade vahetuse käigus 2007. aastal. Mälu värskenduseks, enne seda kuulus kompleks majandusühistule, kes soovis sellest ühel hetkel vabaneda. Kokkulepe oli – linn saab lossi, majandusühistu aga tüki linnale kuuluvat maad Põltsamaa kesklinnas.

Linnuse omandamine oli paljuski emotsionaalne otsus. Võibolla mäletate veel arvamusi stiilis „äkki müüb majandusühistu lossi eraettevõtjale, kes paneb väravad kinni ja hakkab siin tegeme kes-teab-mida?“

Muidugi, tehingul oli ka teine tahk. Oli mingi kõhutundel rajanev lootus, et linnale kuuluvana on kergem saada lossile igasuguseid remondi- ja restaureerimistoetusi.

Kümme aastat hiljem oleme sunnitud tõdema, et linnuse seisund ei ole oluliselt paranenud.

Kardan, et omavalitsus ei ole selliste asjade parim peremees. Ja kas linna asi ongi parandada lossimüüre ning ehitada välja uhket vaateplatvormi, kui samal ajal lagunevad tänavad ja lasteaiad?

Igal juhul tuleks uuesti tõsiselt kaaluda lossikompleksi müüki või siis pikaajalist soodushinnaga väljarentimist. Äkki toob see võimaliku uue ja innustunud omaniku näol uut hingamist ja lootust ka kuningalinna.

Ujula on kolmas kirss tordil

Põltsamaa koalitsioon on täitnud oma lubaduse ja alustanud juba 2014. aastal ettevalmistusi uue ujula detailplaneeringu algatamiseks. Aasta tagasi toimus kultuurikeskuses ujulateemaline konverents. Kohati tundus, et juba vuravad Põltsamaa poole kopad, et siin auk maasse kaevata.

Siis saabus vaikus. Kuulda oli, et vaidlust tekitas ujula võimalik paiknemine – kas ikka koolimaja juures on selleks parim koht.

Kosmopargi kõrval omandab Põltsamaa ujula/mini-SPA uue tähenduse. See oleks kindlasti üks kolmest vaalast (Kosmopargi ja lossikompleksi kõrval), millele rajaneks tulevane Põltsamaa turismiklaster.

Ja kui panna siia kõrvale nn kuldne ring Põltsamaa piirkonna uhketest mõisatest, Kamari järve puhkealast ja Kuningamäe kardirajast, siis hakka või ise mõtlema turistidele majutus- või toitlustusasutuse rajamise peale.

Raivo Suni
Põltsamaa.info

Lisa kommentaar

Turvakood
Värskenda

Kommentaarid  

#1 Tiit Sepp 2017-03-17 10:36
Kindlasti tuleks mõelda ka Mõisa taastamisest kus viimane tegevus oli vist keskkool.Ja selle taga olevast pargist kus olid kaarjad pargi muldteed,vist ainukesed eestis....
Tsiteeri
19. Oktoober 1

Pajusi maantee on reedel suletud

Homme, 20. oktoobril kella 8.00-20.00ni on Pajusi maantee…
19. Oktoober

Kunstmuru ümbertöötlemise tehas tuleb Põltsamaale järgmisel aastal

ASi Advanced Sports Installations Europe soovib esimesed…
18. Oktoober 26

Põltsamaa valda hakkab juhtima kolmikliit

Sotsiaaldemokraatlik erakond, Eesti Keskerakond ja Eesti…
18. Oktoober 6

Pajusi mnt spordihoone leidis suulisel enampakkumisel uue omaniku

Pajusi mnt 18j omanikuks sai suulise enampakkumise…

Arvamus

Oktoober 05, 2017 2

Tutvu Põltsamaa vallas osalevate poliitiliste jõudude valimisprogrammidega!

Täna algas kohalike valimiste e-hääletamine ja eelhääletamine maakonnakeskuses. Avaldame siinkohal nende poliitiliste…
Oktoober 02, 2017

Otsime noori, kes soovivad osaleda kohaliku elu otsustusprotsessides

Otsime noori, kes on huvitatud kohaliku elu arendamise otsustusprotsessides osalemisest. Soovime, et noored räägiksid…
September 29, 2017

Õige kütmine tagab puhtama õhu

Keskkonnaamet tuletab seoses alanud kütteperioodiga meelde, et majapidamises tekkinud olmeprügi põletamist tuleb…
September 25, 2017

Kõigis kortermajades tekivad 1. jaanuaril korteriühistud

Uus korteriomandi- ja korteriühistuseadus (KrtS) jõustub 1. jaanuril 2018.a. Pooltes Eesti kortermajades puuduvad…
18. Oktoober

EOK tunnustab nii Felixhalli kui ka Kuningamäe terviseradasid

Eesti Olümpiakomitee andis oma tunnustuse…
17. Oktoober

Sünnipäevakingiks maailmameistrivõistluste pronksmedal!

Türgi kuurortlinnas Daylanis toimusid järjekordsed…

Viimati lisatud uudised