Juba siis, kui haldusreformi kavandati, oli selge, et ühendomavalitsuste moodustamine soosib olemuslikult erakondi. Neil on välja arendatud toimiv üleriigiline organisatsioon ja mitme piirkonna rakukeste kokkukutsumine on vaid mõne telefonikõne küsimus.

Põltsamaal näeme sügisestel kohalikel valimistel ilmselt suuremat heitlust sotsiaaldemokraatide ja isamaaliitlaste vahel. Esimesed tõmbavad niite Põltsamaa linnas ja Puurmani vallas, teine juhib Põltsamaa vallas. Mõnevõrra õhem tagala on kesk- ja reformierakondlastel, kes on küll siin-seal volikogus, kuid peavad favoriidiseisuse nimel üksjagu higi valama.

Kas Põltsamaa piirkonnas võiks olla võimalusi ka kodanike valimisliitudel - inimestel, kes ei taha end kohaliku elu arengu nimel siduda ühegi erakonnaga?

2013. aasta kohalikel valimistel osales kujuneva Põltsamaa suurvalla piires ühtekokku kaks valimisliitu. Neist Valimisliit Pajusi kooris oma kodukandis koore ja on eesotsas vallavanem Reet Aleviga ka Pajusi valla elu korraldamas. Põltsamaa vallas kandideeris paljuski endise Rahvaliidu näoga „Valimisliit Eesti algab kodust“ ja sai volikokku kaks esindajat.

Puhtmatemaatiliselt suudaks sarnase tulemuse korral neist oktoobris valmiskünnise ületada vaid Valimisliit Pajusi ja saada uues volikogus 1-2 kohta.

Ja nüüd ma siis sekkungi kohalikku poliitikasse.

Minu arust on olemuslikult vale see, et kohaliku elu kujundamiseks pead sa kuuluma mõnda erakonda. Ehk hakkama „sõbraliikmeks“ - või kuidas nimetada neid, kes ühtegi erakonda kuulumata kandideerivad valimistel ühe või teise erakonna nimekirjas.

Püüdes olla üle igasugusest erakonnapoliitikast, tundub mulle sümpaatne Vabaerakonna ideoloogi Aimar Altosaare mõte, et erakonnad ei peaks üldse sekkuma kohalike omavalitsuste tegevusse. Nemad jagagu oma ideoloogiast lähtudes maid ja kapsaid Toompeal, kohalikku elu kujundatagu aga kohalikest oludest lähtudes.

Vabaerakond on ise andnud oma liikmetele vabaduse kandideerida valimistel kohalikes valimisliitudes.

Tugeva valimisliidu loomine on raske, aga mitte võimatu

Kogu tulevast Põltsamaa valda hõlmavat valimisliitu moodustada on ülimalt keeruline. Ilmselt on sarnase mõttelaadi ja ilmavaatega inimesi küll, aga neid on raske üles leida.

Põltsamaa infoportaal on seadnud üheks oma eesmärgiks tugeva kogukonnatunde loomise ja kodanikuühiskonna väärtustamise. Portaali loojana usun, et vabatahtlikult organiseerunud ja erakonnapoliitikast sõltumatud inimesed on rohkem motiveeritud tegema just kohalikke huve arvestavaid valikuid.

Nii viskangi õhku mõned põhimõtted, mis võiksid olla teekaardiks võimalikule valimisliidule Põltsamaa piirkonnas. Panen need kirja suhteliselt suvalises järjekorras.

  • Põltsamaa arengut peab suunama eeskätt kohalike elanike vaba tahe, mitte erakondlikud huvid. Kodanikul peab olema õigus kohalikku arengusse panustada ka end ühe või teise erakonnaga sidumata.
  • Kohalik võim peab olema võimalikult vaba erakonnapoliitikast. Kohaliku volikogu komisjonidesse peaksid kuuluma eeskätt selle valdkonna parimad asjatundjad, mitte erakondlikus liinis sinna määratud inimesed. Kaaluda võiks sedagi, kas omavalitsusjuht peab tingimata kuuluma mõnda erakonda. Parteitul vallavanemal on suuremad eeldused olla erinevate poliitiliste vaadete ühendajaks.
  • Kohalik omavalitsus peab väärtustama kodanikualgatust  ja panustama tugeva kodanikuühiskonna arengusse. Kohaliku arengu oluliseks mootoriks on sellised vabaühendused, kellele on mingis ulatuses võimalik delegeerida kohalikke avalikke teenuseid.
  • Põltsamaa ühendomavalitsuse arengu võti peitub tugevas keskuses ja keskuse arengut toetavas tugevas tagamaas. Viimase puhul mängib olulist rolli kodanikke kaasav ja tegus külaliikumine. Paljuski MTÜdena ja kohalikul õhinal toimivad külaseltsid on selle tõestuseks juba täna.
  • Põltsamaal on potentsiaali olla üks kiiremini arenevaid piirkondi Kesk-Eestis. See eeldab nutikaid lahendusi ja mõtteid koha peal ning tihedat koostööd naaberomavalitsustega. Kohalik võim on avatud uutele algatustele ja püüab neid võimaluse piires toetada.

Põltsamaa infoportaal toetab igati kohaliku kodanike valimisliidu teket ja on valmis panustama nii  mõttekaaslaste kokkutoomisel kui ka valimiseelses teavitustöös.

Raivo Suni
Põltsamaa.info

Lisa kommentaar

Turvakood
Värskenda

19. Oktoober 1

Pajusi maantee on reedel suletud

Homme, 20. oktoobril kella 8.00-20.00ni on Pajusi maantee…
19. Oktoober

Kunstmuru ümbertöötlemise tehas tuleb Põltsamaale järgmisel aastal

ASi Advanced Sports Installations Europe soovib esimesed…
18. Oktoober 26

Põltsamaa valda hakkab juhtima kolmikliit

Sotsiaaldemokraatlik erakond, Eesti Keskerakond ja Eesti…
18. Oktoober 6

Pajusi mnt spordihoone leidis suulisel enampakkumisel uue omaniku

Pajusi mnt 18j omanikuks sai suulise enampakkumise…

Arvamus

Oktoober 05, 2017 2

Tutvu Põltsamaa vallas osalevate poliitiliste jõudude valimisprogrammidega!

Täna algas kohalike valimiste e-hääletamine ja eelhääletamine maakonnakeskuses. Avaldame siinkohal nende poliitiliste…
Oktoober 02, 2017

Otsime noori, kes soovivad osaleda kohaliku elu otsustusprotsessides

Otsime noori, kes on huvitatud kohaliku elu arendamise otsustusprotsessides osalemisest. Soovime, et noored räägiksid…
September 29, 2017

Õige kütmine tagab puhtama õhu

Keskkonnaamet tuletab seoses alanud kütteperioodiga meelde, et majapidamises tekkinud olmeprügi põletamist tuleb…
September 25, 2017

Kõigis kortermajades tekivad 1. jaanuaril korteriühistud

Uus korteriomandi- ja korteriühistuseadus (KrtS) jõustub 1. jaanuril 2018.a. Pooltes Eesti kortermajades puuduvad…
18. Oktoober

EOK tunnustab nii Felixhalli kui ka Kuningamäe terviseradasid

Eesti Olümpiakomitee andis oma tunnustuse…
17. Oktoober

Sünnipäevakingiks maailmameistrivõistluste pronksmedal!

Türgi kuurortlinnas Daylanis toimusid järjekordsed…

Viimati lisatud uudised