Meie muuseumil oli 2016. aasta edukam, kui mitmed viimased aastad – nii võib kokkuvõtteid tehes väita. Millele väide toetub? Esimene asi, mida ikka küsitakse: Teil rahvast käib ikka või? Igav ei ole?

Möödunud aasta jooksul võtsid muuseum ja turismiinfopunkt vastu kokku 7317 külastajat, see on pisut rohkem kui 2015. aastal. Nii et tõesti – igav ei hakka. Isegi kui klienditeenindus oleks ainus töö, mida me teeme. Põhiliselt tullakse muidugi juulis – seekord kokku 2272 inimest. Välismaalasi käis pisut vähem (2341 ehk ca 32% külastajatest), eestlasi rohkem (4976 ehk ca 68%), kui varasematel aastatel. Soomest oli ca 850, Lätist 460, Venemaalt 270 ja Saksamaalt 200 külalist. Üks Hollandi reisikorraldaja hakkas oma rühmi tooma, ka poolakaid käis päris palju.

Venemaalt on meil viimasel ajal arenenud koostöö Pihkva reisibüroodega. Kõigepealt tuldi meile külla Pihkva turismiakadeemiast, seejärel avaldati sealse turismikonverentsi teeside kogumikus Teele Kaeramaa artikkel Põltsamaast ja nii see läks. Leedulasi on pisut enam hakanud käima, eks on abi olnud Riia messidest. Kaugemalt tulnud üksikkülastajate käes oleme infoallikatena näinud raamatuid Lonely Planet ja Bradt Travel Guide. Välisturiste vastu võttes anname oma väikse panuse eksporti – toome sisse välismaist raha.

Möödunud aasta tähtsündmus oli mai lõpus toimunud Roheliste rattaretk „Kuidas elad, Põltsamaa?“. Kõigepealt aitasime marsruudi väljatöötamiseks infot koguda, ratturitele jagatud trükises oli kolm artiklit allakirjutanult. Osalejaid pidi olema 1500, kes neist lõpetamisel lossiõuel olid, need kuulsid ka ajaloojuttu. 269 ratturit käis muuseumis.
Kahtlemata on alati ülitihe ka Lossipäev, siis oli tellitud neli giiditeenust ning kõigil lossipäevalistelgi oli võimalus muuseumis käia. Lossipäevaks sätivad oma tuleku eelkõige Läti reisibürood, et meie peomelust osa saada. Päev möödus puhtalt vene keeles, lisaks mõni lätikeelne viisakusväljend nagu Laipni ludzam! ja Paldies!

Aasta jooksul viisime läbi 79 ekskursiooni, 43 eesti ja 36 võõrkeeltes, neist omakorda suurim osa vene, vähem soome ning mõni inglise ja saksa keeles.

Muuseumikülastajad ja giidituurid on vaid osa tööst, mille eesmärgiks on suurendada Põltsamaa tuntust, luua Põltsamaa mainet. Siia haakub ka kogu turismiinfopunkti tegevus – koduleht ja sotsiaalmeedia, andmete värskehoidmine üleriigilises turismiinfoportaalis visitestonia.com, artiklid turismiajakirjanduses, turismitrükiste väljaandmine ning turismimessidel osalemine.

Mida aga pakume oma kogukonna liikmetele? Kogume, säilitame, uurime ja vahendame oma kihelkonna kultuurilugu. Kui on tahtmist kodust ära anda vanu esemeid, siis muuseumisse vastuvõtmiseks peaks esemetel olema kultuurilooline väärtus, neil peaks olema Põltsamaaga seotud lugu, mida külastajal on huvitav ja kasulik kuulda. Kogume ikka edasi ka põnevaid mälestusi Põltsamaa kihelkonnas juhtunust. Paljud tekstid on juba raamatuteks saanud, arvutites on aga palju tekste veel ootel.

Kui väliskülalistele tuleb sageli tutvustada Eesti üldajalugu ning praegust eluolu, siis omainimesed küsivad Põltsamaa kohta igasuguseid asju. 2016. aasta jooksul registreeriti 60 uurimisteemat, lihtsamad neist võisid saada vastuse nii poole tunniga, kuid oli ka teemasid, mida tõesti tuli pikalt uurida, vastused polnud veel valmis. 21 juhul oldi huvitatud mõnest fotost meie kogus.

Oma rahvale mõeldud sündmus oli koduloopäev, kus esines Anne Ütt. Oma piirkonna laste jaoks olid programmid lastekaitsepäeval, vanavanematepäeval ja lipupäeval. Sagedasti külastavad meid 5. klassid ja Mari lasteaed, möödunud aastal veetsime asjalikult aega ka Gaia klassiga.

Populaarseks osutus bussiekskursioon muuseumiööl – buss broneeriti kiiresti täis ning mõnele pidime kahjuks ära ütlema. Käisime muuhulgas vaatamas Lembit Paali vanavara kogu ning Riho Laanese raadiomuuseumit. Tänavu tuleb muuseumiöö 20. mail ning siis on öös mänge. Plaane tehes püüame arvestada muuseumisõprade soovi taas kuhugi kaugemale sõita ja sõitu mängudega seostada. Möödunud aastal oli öös laineid – eks leidsimegi jõelaineid ja raadiolaineid. Ja vesi voolas vihmavarjudelt lainetena.

Ehkki alguses tundus, et jõudu ei jätku, sai siiski tähistatud Jakob Heinrich von Lilienfeldi 300. sünniaastapäev – nii artikli kui piduõhtuga. Vahva oli kultuurikeskuses Paula Hermanni kujul K. A. Hermanni sünnipäeva kontserti juhatada. Ajalooalaseid artikleid kogunes päris palju, erinevatel teemadel, valmis sai doktor Sirje Alusaluga koos kirjutatud raamat „Põltsamaa meditsiini 250 aastat sõnas ja pildis“. Koos Keiu Kessiga sai kirjutatud tekst suvisele näitemängule „Põltsamaa lood II“. Siin tuleb nüüd muidugi pisut täpsustada – tekstid sünnivad peamiselt vabal ajal. Niivõrd mitmekesiste kohustuste juures tööajal loominguga eriti ei tegele. Kõigepealt peavad ikka muuseumis asjad korras olema ja külastajatega kenasti suheldud.

Muuseumikogu täienes taas mõnevõrra. Viimane suur eksponaat, mis toodi, oli Hans Pöögelmanni büst Aleksandrikooli muuseumitoast. Oleme saanud juurde mälestusi ning fotosid. Kui meditsiiniraamatut tehes ei leidnudki hambaarsti ja karskusliikumise juhi Paula Rebase pilti, siis praeguseks on see olemas, tänu innukale kodu-uurijale ja mälestustekogujale Meeli Lehtlale. Fotode ja mälestustega tegeleb muuseumis Nelli Pius. Mahukas ja pikaajaline protsess on muuseumikogu digiteerimine, tahame ka oma varandused internetis nähtavaks teha. Oleme püüdnud põnevamad asjad ikka väljanäitusele panna, et erinevate huvidega inimesed kõik midagi enda jaoks põnevat leiaks. Tänavu on küll plaanis väljapanekut värskendada. Muuseum saab ju augustis 20-aastaseks, seda tähistame suure peoga ning soovime rahvale midagi uut ja huvitavat näidata. Selle nimel nüüd tegutsemegi.

Põltsamaa Muuseum on ikka avatud esmaspäevast laupäevani kella kümnest neljani, suvel aga iga päev kella kümnest kuueni (väljaarvatud riigipühad), ootame teid lossihoovi külla!

Rutt Tänav

Lisa kommentaar

Turvakood
Värskenda

19. Oktoober 1

Pajusi maantee on reedel suletud

Homme, 20. oktoobril kella 8.00-20.00ni on Pajusi maantee…
19. Oktoober

Kunstmuru ümbertöötlemise tehas tuleb Põltsamaale järgmisel aastal

ASi Advanced Sports Installations Europe soovib esimesed…
18. Oktoober 26

Põltsamaa valda hakkab juhtima kolmikliit

Sotsiaaldemokraatlik erakond, Eesti Keskerakond ja Eesti…
18. Oktoober 6

Pajusi mnt spordihoone leidis suulisel enampakkumisel uue omaniku

Pajusi mnt 18j omanikuks sai suulise enampakkumise…

Arvamus

Oktoober 05, 2017 2

Tutvu Põltsamaa vallas osalevate poliitiliste jõudude valimisprogrammidega!

Täna algas kohalike valimiste e-hääletamine ja eelhääletamine maakonnakeskuses. Avaldame siinkohal nende poliitiliste…
Oktoober 02, 2017

Otsime noori, kes soovivad osaleda kohaliku elu otsustusprotsessides

Otsime noori, kes on huvitatud kohaliku elu arendamise otsustusprotsessides osalemisest. Soovime, et noored räägiksid…
September 29, 2017

Õige kütmine tagab puhtama õhu

Keskkonnaamet tuletab seoses alanud kütteperioodiga meelde, et majapidamises tekkinud olmeprügi põletamist tuleb…
September 25, 2017

Kõigis kortermajades tekivad 1. jaanuaril korteriühistud

Uus korteriomandi- ja korteriühistuseadus (KrtS) jõustub 1. jaanuril 2018.a. Pooltes Eesti kortermajades puuduvad…
18. Oktoober

EOK tunnustab nii Felixhalli kui ka Kuningamäe terviseradasid

Eesti Olümpiakomitee andis oma tunnustuse…
17. Oktoober

Sünnipäevakingiks maailmameistrivõistluste pronksmedal!

Türgi kuurortlinnas Daylanis toimusid järjekordsed…

Viimati lisatud uudised