Need, kes pidanud vihmas ja tuules Puhu risti jalutama, et Tallinna või Tartu bussi peale saada, teavad kui suur piin see on.  Ja kui siis buss sinust mööda vihiseb ja bussijuht annab viipekeeles mõista, et vabu kohti pole… Võtab pehmelt öeldes vanduma. Ega midagi, haara kompsud ja sea sammud taas linna poole.

Tõsiasi on see, et mida rohkem busse peatub Puhu ristis, seda vähem sõidab neid sisse Põltsamaale. Kurb on see, et päris mitmed neist tegelikult ristis ei peatu, sest bussid on välja müüdud.

Eelmisel nädalal Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu juhatuse koosolekul osalenud Maanteeameti ühistranspordiosakonna juhataja Kirke Williamson ütles, et bussiettevõtted on keeldunud Põltsamaale sisse sõitmast, kuna teede olukord linnas on väga vilets.

Mina küll Williamsoni juttu ei usu. Pigem on see küsimus ettevõtjate mugavuses ja soovist loobuda igasugustest „ussripikutest“, mis tõmbavad busse ära kasumlikust Tallinn-Tartu maanteest ja on sageli ettevõtja jaoks lihtsalt kulu.

Pilk bussigraafikule näitab, et täna peatub mõnisada meetrit Põltsamaa linnasüdamest eemal Tallinn-Tartu maantee ääres kummaski suunas ligi poolsada bussi. Puhu rist on kujunenud üheks suurima peatuste arvuga kohaks.

Kardan, et soov saada bussid taas Põltsamaad läbima, on lootusetu. Selle asemel on tulevase Põltsamaa valla suur võimalus panna Puhu rist enda kasuks mängima.

Puhu rist on Põltsamaa suur võimalus

Põltsamaa linn ja vald on juba mõnda aega pidanud Maanteeametiga kirjavahetust, et rajada Puhu risti ootepaviljonid, mis pakuks vähegi vihma- ja tuulekaitset seal ootavatele reisijatele. See on hea algatus ja aitaks ajutiselt lahendada ühe kitsaskoha. Aga sealt edasi tuleks hakata kavandama Puhu risti suuremat bussiterminali. Umbes sellist, nagu täna on Mäo ristis.

Mäo bussiterminal avati 2011. aasta suvel ja see läks maksma 360 tuhat eurot. Terminal on ehitatud Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondi toel. Omafinantseeringut aitasid katta Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Maanteeamet ja Järvamaa omavalitsused.

Midagi sarnast võiks olla ka Puhu ristis.

Bussiterminal oleks üheks tulevase Põltsamaa valla ühistranspordi tuiksooneks ja ühendaks Puhu ristiga nii Jõgeva kui ka Viljandi poolt tulevad bussiliinid. Nii tekiks ka näiteks Kõo, Kolga-Jaani, Imavere ja miks mitte ka Jõgeva inimesel mugavam võimalus pääseda Tallinnasse või Tartusse. Kindlasti peaks terminali juures olema ka korralik parkla.

Ja kui siit veel uljamalt mõtiskleda, siis Tartu linn on kavandamas ülikoolilinna ühte trammiliini. Väike elektribuss või ka tramm võiks lahendada ühenduslüli Põltsamaa linna ja Puhu risti vahel.  Oleks vist päris ootamatu?

Usun, et kõik need ühendused elavdaksid oluliselt ka Pauastvere tööstusala arengut. Nii saaksid näiteks inimesed mugavamalt Palmakosse või teistesse ettevõtetesse tööle.

Mäo terminalile on ette heidetud, et see pole täitnud mitmeid sellele seatud ootusi. Paar aastat tagasi kirjutas Eesti Päevaleht Mäo terminalist kui „surnud“ kohast, kus haigutab tühjus.  „Nii seest kui väljast näeb see värske ja moodne välja, kuid inimesi siin palju ei liigu,“ märkis leht.

Julgen arvata, et Puhu rist on Mäost paremas seisus. See on keskusele lähemal ja on oluliselt aktiivsemas inimeste tegevusväljas. Ka tuleks terminali planeerides tõsisemalt läbi mõelda kitsaskohad, mis häirivad tänast Mäo bussijaama.

Raivo Suni
Põltsamaa.info

Lisa kommentaar

Turvakood
Värskenda

Kommentaarid  

#2 mx35 2017-02-08 14:07
kui asutaks uue linnakeskuse Puhu risti nn Uus - Põltsamaa.. las siis Vana -Põltsamaa olla kultuuri ja kunsti päralt... Ja ka suurem kaubanduskeskus oleks ka vaja sinna teha.. tee ja surnuaia vahelisele põllule. Uus-Põltsamaa on arengu võti ja lööb linna käima.
Tsiteeri
#1 pensionär 2017-01-24 11:06
"mõnisada meetrit Põltsamaa linnasüdamest eemal Tallinn-Tartu maantee ääres"
no see vahemaa ikka tuleb kilomeeter ära ja eakal inimesel päris raske sinna kohale jõuda kekslinnast, aga mis siis kui peaks veel näiteks kamarist või kuningamäelt tulema.
Tsiteeri
19. Oktoober 1

Pajusi maantee on reedel suletud

Homme, 20. oktoobril kella 8.00-20.00ni on Pajusi maantee…
19. Oktoober

Kunstmuru ümbertöötlemise tehas tuleb Põltsamaale järgmisel aastal

ASi Advanced Sports Installations Europe soovib esimesed…
18. Oktoober 26

Põltsamaa valda hakkab juhtima kolmikliit

Sotsiaaldemokraatlik erakond, Eesti Keskerakond ja Eesti…
18. Oktoober 6

Pajusi mnt spordihoone leidis suulisel enampakkumisel uue omaniku

Pajusi mnt 18j omanikuks sai suulise enampakkumise…

Arvamus

Oktoober 05, 2017 2

Tutvu Põltsamaa vallas osalevate poliitiliste jõudude valimisprogrammidega!

Täna algas kohalike valimiste e-hääletamine ja eelhääletamine maakonnakeskuses. Avaldame siinkohal nende poliitiliste…
Oktoober 02, 2017

Otsime noori, kes soovivad osaleda kohaliku elu otsustusprotsessides

Otsime noori, kes on huvitatud kohaliku elu arendamise otsustusprotsessides osalemisest. Soovime, et noored räägiksid…
September 29, 2017

Õige kütmine tagab puhtama õhu

Keskkonnaamet tuletab seoses alanud kütteperioodiga meelde, et majapidamises tekkinud olmeprügi põletamist tuleb…
September 25, 2017

Kõigis kortermajades tekivad 1. jaanuaril korteriühistud

Uus korteriomandi- ja korteriühistuseadus (KrtS) jõustub 1. jaanuril 2018.a. Pooltes Eesti kortermajades puuduvad…
18. Oktoober

EOK tunnustab nii Felixhalli kui ka Kuningamäe terviseradasid

Eesti Olümpiakomitee andis oma tunnustuse…
17. Oktoober

Sünnipäevakingiks maailmameistrivõistluste pronksmedal!

Türgi kuurortlinnas Daylanis toimusid järjekordsed…

Viimati lisatud uudised