Kas mäletate 2013. aastal kogunenud Põltsamaa linnavolikogu avaistungit? IRLi fraktsiooni liige Anti Orav valutas südant Põltsamaa kahaneva rahvaarvu pärast ja küsis linnapealt arvamust, milline on Põltsamaa linna elanike arv nelja aasta pärast, see on siis aastal 2017? Linnapea mõtles viivuks ja ütles 4150. Põltsamaal elas siis umbes 4500 elanikku.

Kui oleksin selle numbri peale pidanud meeskondlikku loteriid mängima, siis oleksin tahtnud küll linnapeaga ühes võistkonnas olla.

Selle aasta alguseks elas linnas rahvastikuregistri andmeil 4163 inimest. Sarnaste rahvastikutrendide jätkudes peakski kusagil kevadel elanikke Põltsamaal olema 4150.

Nali naljaks, aga tegelikult pole see üldse lõbus.

Rahvastikustatistikud loevad lambaid uue aasta esimesel päeval.  Positiivne on sõnum, et Eesti elanike arv on tervikuna viimase aasta jooksul suurenenud. Mõtlemapanev on aga see, et ainsana kasvab inimeste arv Harjumaal ja Tartumaal.

Ma ei loo endale illusioone, et väikse kogukonnana suudame kõigutada suuri globaalseid trende. Suurlinnastumine ning maapiirkondade elanikkonna kahanemine ja vananemine vaevab suuremat osa Euroopast.

Aga samas ei taha ka lihtsalt käsi rippu lasta ja tõdeda, meist ei sõltu midagi.

Põltsamaa linn on oma väiksust arvestades teinud uskumatult palju kohalike teenuste arendamisel. See paistab silma ka üleriigiliselt. Kohalike omavalitsuste võimekuse edetabelites on Põltsamaa oma avalike teenuste valiku ja kvaliteediga esiotsas.

Põltsamaa on maailma parim koht elamiseks ja laste kasvatamiseks. Sellel on väärikas minevik ja usun, et ka põnev tulevik.  Aga millestki on nagu puudu. Äkki on see mingi ulakas või erakordne mõte, mis teeks ka Põltsamaa piirkonna eriliseks ja ihaldusväärseks?

18. sajandi lõpus oli Põltsamaa üks Põhja-Liivimaa pärleid – nime poolest palju suurem tegelikust elanike arvust. Lööme pärli tuhmunud sära läikima! Selleks on häid eeldusi. Põltsamaa ajalugu annab väga ägeda läbilõike kultuurkihist (Ivan Julma vallutustest ja hertsog Magnusest kosmosetoidutööstuseni), mis võiks pälvida ka rahvusvahelist tähelepanu.

Põltsamaa Ühisgümnaasium on olnud väga tubli digiõppe võimaluste kaasamisel. Kõrvalseisjana tundub aga, et kool on jäänud oma arendustes tihtipeale üksi. Kooli juurde mahuks väga kenasti üks väärt inkubatsioonikeskus IT-sektori mikro- ja väikeettevõtetele. Usun, et kooli ja keskuse koostöö täiendaks päris kenasti teineteist ning toetaks uuendusmeelse Põltsamaa kuvandi loomist.

Mulle meeldiks ka see, kui tuleviku-Põltsamaa väärtustaks keskkonnasäästlikke tulevikutehnoloogiaid (paberivaba asjaajamine kohaliku omavalitsusega, uusimad ja säästlikumad energialahendused kohalikus omavalitsuses, nutikas vallatranspordi korraldus jms.) Ujula Põltsamaale! – selle poolt tõstan ka käe.

Need on vaid esimesed mõtted, mis pähe kargasid. Aga võiks olla teisigi, veel pöörasemaid.

Sügisel möödub viimasest Põltsamaa arengukonverentsist kümme aastat. Seal kõlas mitmeid põnevaid ideid (meenub nt hiiglaslik Kosmose-tuubi skulptuur Põltsamaa südalinnas). Ei mäleta, kas mõni konverentsil kõlanud mõtetest on ka teoks saanud. Võib-olla see polegi oluline.  Palju tähtsam oli see, et ühes (mõtte)ruumis olid koos inimesed, kel läks korda linna tulevik. Ja inspiratsioon on nakkav.

Põltsamaa piirkond vajab uut visiooni iseäranis nüüd, kus kohalike valimiste ajal tekib neljast omavalitsusest üks. Suurem omavalitsus lubab mõelda suuremalt. Usun, et värsked ja nutikad tulevikunägemused lämmatavad ka seda lootusetuse tunnet, mis kannustab mõndagi Põltsamaalt lahkuma.

Millest siis alustada?

Äkki väiksest mõtteharjutusest. Ärkad hommikul ja unehaldjas on sulle jätnud lauale kolm apelsini. Kui apelsini lahti koorid ja ära sööd, täitub Su soov. Mis on need kolm asja, mida soovid, et Põltsamaal oleks homme teisiti kui täna?

Raivo Suni
Põltsamaa.info

Foto autor Raivo Laanes (http://raivo.planet.ee/)

Lisa kommentaar

Turvakood
Värskenda

Kommentaarid  

#6 Peeter 2017-02-15 10:11
Põltsamaal on palju ilusat ja toredat, aga...
* ...linna tänavad. Siin on väga, väga palju teha
* ...elamuehitus. Oleme aedlinn, aga majaehituseks krunti saada peaaegu võimatu. MIKS?
* ...mis toimub meie lossiga. Kuuleme vaid sihtasutuse juhist, kuid elu lossis ei edene.
Tsiteeri
#5 Guido 2017-01-12 09:46
Juba sel sügisel on uue ja suure Põltsamaa valla volikogu valimine.Nendest inimestest kes lõpuks saavad volikogusse, sõltub väga palju mida ja kuidas asjad edasi lähevad. Kõik saavad panustada kui tahavad, olge aktiivsed ja võtke ise otsustamisest osa ! Arvan, et Põltsamaa paremad päevad on veel ees !
Tsiteeri
#4 Kohalik 2017-01-10 21:22
Esiteks teed tänavad korda. Ei taha keegi oma masinat lõhkuda... ei kohalik ei turist.
Teiseks töökohad. Meenub kohe kuidas nii tsemenditehasele kui ka õlitehasele kaikaid kodaratesse loobiti.
Kolmandaks ajaloo esiletõstmine.
Tsiteeri
#3 Katrin 2017-01-10 20:14
Ujula ja kergliiklusteed lähimatesse suurematesse asulatesse (Adavere, Pajusi jne). Ujula ei peaks piirduma vaid ühe basseiniga, vaid võiksid olla lisaks väikesed spa elemendid, survedušš, mullivann, laste bassein ja aurusaun näiteks.
Tsiteeri
#2 põltsamaalane 2017-01-10 17:53
ikka uusi töökohti ja lasteaiarühma kus saaks oma mudilasi hoida ka vahetusega töölkäivad vanemad- Jõudu ja jaksu.
Tsiteeri
#1 Kersti 2017-01-10 15:56
Ajalugu võiks rohkem välja tuua nii jutus, pildis kui ehk ka erinevate fondide kaudu vana taastamise näol. Ajalugu võiks rohkem linnapildis kajastuda - see ju meil nii eriline ja väärib inimeste tähelepanu juhtimist sellele.
Jõgi keset linna on super kena. On palju tehtud, et see paistaks kena ja seal oleks kena ka linnaelanikel käia. Kindlasti annab ka siin seda kõike edasi arendada. Need 2 punkti on head linnaelanikele kui ka turismi arenguks siin kandis.
Aga vast kõige rohkem linna elanikuna igatseks sportimiseks ja liikumiseks kergliiklusteid. Rullitamiseks ja rattasõiduks lastega sobib praegu ainult kergliiklustee Kamarisse. Adaverre, Annikverre... tehke ära :)! Ja muidugi korralik ujula. No... läks küll juba üle kolme apelsini... :)
Tsiteeri
19. Oktoober 1

Pajusi maantee on reedel suletud

Homme, 20. oktoobril kella 8.00-20.00ni on Pajusi maantee…
19. Oktoober

Kunstmuru ümbertöötlemise tehas tuleb Põltsamaale järgmisel aastal

ASi Advanced Sports Installations Europe soovib esimesed…
18. Oktoober 26

Põltsamaa valda hakkab juhtima kolmikliit

Sotsiaaldemokraatlik erakond, Eesti Keskerakond ja Eesti…
18. Oktoober 6

Pajusi mnt spordihoone leidis suulisel enampakkumisel uue omaniku

Pajusi mnt 18j omanikuks sai suulise enampakkumise…

Arvamus

Oktoober 05, 2017 2

Tutvu Põltsamaa vallas osalevate poliitiliste jõudude valimisprogrammidega!

Täna algas kohalike valimiste e-hääletamine ja eelhääletamine maakonnakeskuses. Avaldame siinkohal nende poliitiliste…
Oktoober 02, 2017

Otsime noori, kes soovivad osaleda kohaliku elu otsustusprotsessides

Otsime noori, kes on huvitatud kohaliku elu arendamise otsustusprotsessides osalemisest. Soovime, et noored räägiksid…
September 29, 2017

Õige kütmine tagab puhtama õhu

Keskkonnaamet tuletab seoses alanud kütteperioodiga meelde, et majapidamises tekkinud olmeprügi põletamist tuleb…
September 25, 2017

Kõigis kortermajades tekivad 1. jaanuaril korteriühistud

Uus korteriomandi- ja korteriühistuseadus (KrtS) jõustub 1. jaanuril 2018.a. Pooltes Eesti kortermajades puuduvad…
18. Oktoober

EOK tunnustab nii Felixhalli kui ka Kuningamäe terviseradasid

Eesti Olümpiakomitee andis oma tunnustuse…
17. Oktoober

Sünnipäevakingiks maailmameistrivõistluste pronksmedal!

Türgi kuurortlinnas Daylanis toimusid järjekordsed…

Viimati lisatud uudised