Meil kõigil on rääkida rohkem kui üks lugu, pigem palju lugusid kas lapsepõlve mängudest või sõpradest, kooliajast, perest, vahvatest reisielamustest, tööst, erinevatest tegudest jne. Need lood võivad olla kas rõõmsad või kurvad, kuid nad on alati õpetlikud ja kindlasti emotsioone ja tundeid tekitavad.

Minu praegune lugu algas eelmisel aastal. See lugu sai alguse arvatavasti mitmest asjaolust – kohtumine uute inimestega, soov teha midagi teistmoodi, lapsed minu ümber ja nende käitumine, soov midagi muuta ning avardada väikelinna piiratud võimalusi.

Aasta tagasi sügisel astusin esimese sammu ja sellel sügisel teise ja enne talve kolmanda, et ka Põltsamaa piirkonna lastel oleks võimalik osa saada lastejooga imelisest maailmast. Mõnikord avanebki uks sellisesse suunda, kuhu kunagi pole olnud kavatsust minna. Hirm!? Teadmatus!? Mugavus!? Kuid ma pole kunagi raskusi kartnud ja olen oma hirmudest üle saanud ja niisama olemist ma ei kannata. Pigem ongi teadmatus see, mis hoiab meid tagasi ja paneb hirmu tundma ja edasi olema oma mugavustsoonis, kus on kindlam ja turvalisem.

Kui sa ei proovi, siis ei saa sa kunagi teada, kas see sulle meeldib või mitte. 

Ja nii ma võtsingi vastu uue väljakutse – õppida lastejooga õpetajaks. Kursus andis kaasa suure pagasi teadmisi ja oskusi, mida sain läbi kogemuste, õppisin tundma iseennast ja oma võimeid, sain julgust ja indu tegutseda teistmoodi, leida uusi võimalusi ja minna muutustega kaasa. Kursusel kohtasin imelisi inimesi, kes inspireerisid ja õpetasid, kellel on samad tõekspidamised ja väärtushinnangud ning kõik oli nagu üks suur pere.

Minu ellu tuli midagi sellist, millest ma varem ei teadnud midagi ja mis oli minu jaoks mõistmatu. Kummaline oli aga see, et jooga olemuses oli äratundmist päris palju. Näiteks see, et kõik algab mõtlemisest, positiivsest ellusuhtumisest, hoolimisest ning igaüks saab ennast aidata ise, muutus algab igaühest enesest. Lisaks tervislik eluviis sh kehaline aktiivsus ja tervislik toitumine. Mõistsin, et olen justkui joogaga juba varemgi tegelenud ja see põnev maailm meeldib mulle.

Eelmisel õppeaasatl praktiseerisin lastejoogat Põltsamaal 1. kl õpilastega, lisaks toimusid mõned tunnid lasteaias ning tutvustasin seda ka mitmel üritusel sh 4H laagris ja HITSA tehnoloogiapäeval. Sellel õppeaastal on mul suurepärane võimalus tutvustada joogat õpilastele kehalise kasvatuse tundides.

Jooga, mis on mõeldud lastele ja noortele

Jooga on eksisteerinud ja arenenud maailmas tuhandeid aastaid läbi erinevate tsivilisatsioonide, olles igapäeva elu õpetuseks, kus pole mitte midagi müstilist ega religioosset. Jooga on orienteeritud tervisele ja heale enesetundele, kasvatades teadlikkust ja painduvust nii mõtetes kui ka kehas. Põhitõde on see, et tuleb austada nii ennast kui ka teisi. Kundalini joogal põhinev laste jooga ei ole pelgalt füüsilised harjutused keha venitamiseks, see kätkeb endas ka meditatsioone, mantraid, humanoloogiat ehk inimeseks olemise õpetust, toitumist, laste ja enese kasvamist, teadlike valikute tegemist, teadlikku suhtlemist, vastutuse võtmist enda elu eest ja kõike muud eluks vajalikku. Lastejooga on lõbus, ja maagiline rännak; suhtlemine oma kehaga läbi harjutuste ja mantrate.

Lastejooga tunnis ei ole vaja olla terve treeningu ajal ühe mati peal. Võetakse joogapoose kahekesi ja grupis, osaletakse mängudes, ollakse loovad. Joogas pole ranget õpetajat. Peamine on see, et oleks lõbus ja et saaks koos liigutada! Kuna laste jooga on väga mänguline ja loov, siis esmapilgul ei pruugi arugi saada, et lapsed joogaga tegelevad. Olenevalt õpetajast tegeletakse tunnis ka laulu, tantsu, muusika, kunsti ja lugude rääkimisega. Lapsed lähevad tunnist alati ära rõõmsatena.

Kui me räägime aga joogast, mida tehakse lastega alates 12-eluaastast, siis osad neist tõesti tahavad juba olla nagu täiskasvanud ja neile väga meeldib, kui nende jooga meenutab oma olemuselt täiskasvanute joogat. Noortele mõeldud joogatundides ongi rohkem keskendumist ja iseendaga olemist, teismelistele võimaldab joogaseanss energiat välja elada ning lihaseid ja painduvust arendada. Jooga pakub noortele kuhjaga vaimset ja füüsilist arengut ning tutvustab erinevaid eneseabi tehnikaid.

Jooga positiivsest mõjust on räägitud palju

Enamik inimesi teab, et jooga rahustab nii keha kui vaimu. Harrastajad tunnevad end pärast joogat rahulikumana ja lõõgastunult. Jooga leevendab pingelisust ja stressi, parandab kehalist vormi ja suurendab füüsilisi võimeid, puhastab organismi, vabastab pingekolletest jne.

Lastepäraseks kohandatud jooga aitab ka lapsi. Jooga arendab last eelkõige füüsiliselt, kuid tänu õigele asendi sooritamisele aitab jooga ka tõsta lapse enesekindlust ja suurendada kooskõla iseendaga. Lisaks aitab järjekindel harjutamine kasvatada püsivust ja arendada keskendumisvõimet ning hoolivust enda keha suhtes. Joogatundides õpitakse tundma oma keha, hingamist ja meeleseisundit. Kõik jooga asendid aitavad kaasa ka stressi leevendamisele, tasakaalustatakse vaim ning kasvatatakse elujõudu ja rõõmu. Joogatundides ei soodustata omavahelist võistlemist, vaid julgustatakse tegema koostööd, kuulama enda sisetunnet, oma keha ja iseennast usaldama.

Kuna jooga on üks levinumaid täiskasvanute füüsilise ja vaimse teraapia vorme ning jooga harjutuste mõju on tõestatud, siis võiks see olla ka lastele kohandatuna üks enese tundmaõppimise vorme ning võimalusena ennetada ja leevendada nüüdisaegset laste stressi.

Kõik joogaharjutused on kohandatud inimeste võimalustele ja vajadustele, mistõttu on traditsiooniline jooga hästi sobiv ka põhjamaa inimesele. Nii saab joogaga tegeleda iga soovija sõltumata painduvusest, kehakaalust, east või tervislikust seisundist.

Laste- ja noortejooga Põltsamaal

Eelpool mainisin tehtud kolme esimest sammu, milleks on lastejooga õpetajate kursusel osalemine, senisest ametikohast loobumine ja joogatundide alustamine. Ühesõnaga keskendumine sellele, et jooga Põltsamaa laste ja noorteni jõuaks. Rohkem kui 300 Põltsamaa ÜG õpilast on osalenud laste- ja noortejooga näidistunnis; Põltsamaa lasteaedades toimusid näidistunnid lastele koos vanematega ning 3 - 7 a lastele on joogatreening juba alanud. Ka Gaia klassi lapsed alustavad kolmapäeva hommikuid joogatunniga.

Kindlasti ei piisa vaid kolmest sammust, et näidata lastele ja nende vanematele joogamaailma võlusid. Nii olengi astumas juba järgmisi samme, mitmed mõtted ringlevad peas ja ideed otsivad kohta ja aega teostumiseks. Pärast jõule ja enne aastavahetust oli võimalik huvilistel osaleda perejooga tunnis, kus 2-8 aastased lapsed said koos vanematega või vanema õe-vennaga koos joogaharjutusi teha ja mängida noorte- ja elukestva õppe keskuses. Lastejooga tunde saab ka kinkida, ostes kinkekaardi lapsele sünnipäevaks või mõneks teiseks tähtpäevaks; jooga sobib ka lapse sünnipäeva sisustamiseks.

Uue aasta alguses avaneb võimalus ka koolilastel osaleda laste- ja noortejooga tundides, täpsustav info jõuab laste ja nende vanemateni erinevate infokanalite kaudu.

Lapsed võiks joogat harrastada nii tihti kui võimalik. Tulemusi annab aga juba ka regulaarne treening kasvõi kord nädalas. Tihti viivad lapsed omandatu ka koju kaasa st et proovivad asendeid kodus ja näitavad ka vanematele, mida nad oskavad. Lapsed muutuvad tänu joogale veelgi avatumaks, loovamaks, tasakaalukamaks, hoolivamaks ja õnnelikumaks. Nad on füüsiliselt, emotsionaalselt ja vaimselt tervemad. See väljendub elurõõmus, julguses, enesekindluses, rahulikkuses ja loovuses. Isegi õpitulemused paranevad. Joogatund annab hea võimaluse korraks argimuredest välja lülituda. Kingime koos lastele rõõmsaid elamusi ja uusi kogemusi!

Annika Kallasmaa

Fotol tasakaaluharjutus "puu"

Lisa kommentaar

Turvakood
Värskenda

19. Oktoober 1

Pajusi maantee on reedel suletud

Homme, 20. oktoobril kella 8.00-20.00ni on Pajusi maantee…
19. Oktoober

Kunstmuru ümbertöötlemise tehas tuleb Põltsamaale järgmisel aastal

ASi Advanced Sports Installations Europe soovib esimesed…
18. Oktoober 26

Põltsamaa valda hakkab juhtima kolmikliit

Sotsiaaldemokraatlik erakond, Eesti Keskerakond ja Eesti…
18. Oktoober 6

Pajusi mnt spordihoone leidis suulisel enampakkumisel uue omaniku

Pajusi mnt 18j omanikuks sai suulise enampakkumise…

Arvamus

Oktoober 05, 2017 2

Tutvu Põltsamaa vallas osalevate poliitiliste jõudude valimisprogrammidega!

Täna algas kohalike valimiste e-hääletamine ja eelhääletamine maakonnakeskuses. Avaldame siinkohal nende poliitiliste…
Oktoober 02, 2017

Otsime noori, kes soovivad osaleda kohaliku elu otsustusprotsessides

Otsime noori, kes on huvitatud kohaliku elu arendamise otsustusprotsessides osalemisest. Soovime, et noored räägiksid…
September 29, 2017

Õige kütmine tagab puhtama õhu

Keskkonnaamet tuletab seoses alanud kütteperioodiga meelde, et majapidamises tekkinud olmeprügi põletamist tuleb…
September 25, 2017

Kõigis kortermajades tekivad 1. jaanuaril korteriühistud

Uus korteriomandi- ja korteriühistuseadus (KrtS) jõustub 1. jaanuril 2018.a. Pooltes Eesti kortermajades puuduvad…
18. Oktoober

EOK tunnustab nii Felixhalli kui ka Kuningamäe terviseradasid

Eesti Olümpiakomitee andis oma tunnustuse…
17. Oktoober

Sünnipäevakingiks maailmameistrivõistluste pronksmedal!

Türgi kuurortlinnas Daylanis toimusid järjekordsed…

Viimati lisatud uudised