Nüüd on see siis tehtud! 2016. aasta jääb kohaliku võimu esindajaile meelde kui äge haldusreformi- ja läbirääkimiste aasta.

Kuigi esiti oli Põltsamaa piirkonna ühinemiskõnelustesse kaasatud üheksa omavalitsust, jõudsid ühinemislepingu allkirjastamiseni neist neli. Usun, et tulemus on päris hea. Põltsamaa linn, Põltsamaa vald, Pajusi vald ja Puurmani vald on paljudes küsimustes ühte sammu astunud aastakümneid. Ühinemiskõnelused olid üksteist toetavad ja asjalikud. Omavalitsuste vahel toimivat koostegemise soovi tunnustas ka ühinemisekspert Rivo Noorkõiv.

Nõustun Noorkõivuga, et ühinejate ring võinuks olla mõnevõrra suurem. Uue valla koosseisus võinuks olla kindlasti ka Imavere ja Kõo, kelle inimeste jaoks on Põltsamaa lähim keskus.

Imavere tegi oma valiku juba suvel ja lahkus ühinemiskõnelustelt esimesena. Kõo vald kaalus ja mõõtis viimase hetkeni.

Kõrvalt vaadates tundub, et Kõo ei olnud oma valikutes kõige õnnelikum. Suunavalikul jagunesid volikogus hääled peaaegu pooleks, 6:5 jäi peale Suure-Jaani. Rahvas, kes kasutas rahvahääletuse võimalust, ütles ülekaalukalt Suure-Jaanile „ei“. Et aga rahva arvamus ei olnud siduv, siis volikogu sellega ei arvestanud. Kõo volikogu esimees Avo Põder nentis detsembrikuu vallalehes, et Kõo vald seisab halbade ja veel halvemate valikute ees. Põhjus, miks lõpuks Suure-Jaaniga liitutakse, on hirm sundliitmise ees ja kartus jääda ilma ühinemistoetusest.

Uus aasta keerab ka haldusreformis uue lehekülje. Nüüd asuvad omavalitsused täpsustama detaile, et 2017. aasta oktoobris toimuvatel kohalikel valimistel valida nelja ühineva omavalitsuse peale üks esindus. Mis on need suured teemad, mis peaksid kujundama Põltsamaa piirkonna arengut järgnevail aastail?

Ennustan, et sedavõrd suurt mõju Põltsamaa piirkonna arengu kujundamisel ei ole lähikümnenditel ühelgi teisel volikogul, kui sellel, mis valitakse järgmisel sügisel. See volikogu märgib maha suusaraja, mille järgi hakkavad nii uus vallavalitsus kui ka järgmised volikogud suuska sättima.

Ühinemisleping põlistab neljaks aastaks mõned põhimõtted, mis olid olulised ühinemisega kaasnevate hirmude mahavõtmiseks. Need said kirja pandud iga üksiku omavalitsuse huvidest lähtudes ja ei pruugi kokkuvõttes olla kõige mõistlikumad. Uus volikogu peab nendega arvestama, kuid peab samal ajal ka valmistama ette Põltsamaa piirkonna arengunägemust, mis lähtub Põltsamaa valla kui terviku huvidest. See tähendab ilmselt ühtse ja mõistliku teenusvõrgustiku väljaarendamist, sünergiast toetatud tõhusamate avalike teenuste pakkumist jms.

Meie piirkonna huvides on ka uute koostöösuundade väljaarendamine.

Kuigi paljud Põltsamaa piirkonna ühinemiskõnelusse kaasatud omavalitsused lahkusid laua tagant enne lepingu allkirjastamist, on Põltsamaa arengu huvides teha nendega koostööd ka edaspidi. Uue Põltsamaa valla huvides on luua koostöökogu, kuhu oleksid kaasatud Põltsamaaga piirnevad Põhja-Sakala, Viljandi, Järva ja veel mõned vallad. Neis valdades asub osa Põltsamaa tagamaadest ja meie huvides on ka nende piirkondade hea käekäik.

Nii et - ühinemiskõneluste lõpp ei pannud sugugi punkti terve aasta väldanud protsessile. Parimal juhul on see vaid koma, mille järel läheb lugu edasi...

Raivo Suni
Põltsamaa.info

Lisa kommentaar

Turvakood
Värskenda

19. Oktoober 1

Pajusi maantee on reedel suletud

Homme, 20. oktoobril kella 8.00-20.00ni on Pajusi maantee…
19. Oktoober

Kunstmuru ümbertöötlemise tehas tuleb Põltsamaale järgmisel aastal

ASi Advanced Sports Installations Europe soovib esimesed…
18. Oktoober 26

Põltsamaa valda hakkab juhtima kolmikliit

Sotsiaaldemokraatlik erakond, Eesti Keskerakond ja Eesti…
18. Oktoober 6

Pajusi mnt spordihoone leidis suulisel enampakkumisel uue omaniku

Pajusi mnt 18j omanikuks sai suulise enampakkumise…

Arvamus

Oktoober 05, 2017 2

Tutvu Põltsamaa vallas osalevate poliitiliste jõudude valimisprogrammidega!

Täna algas kohalike valimiste e-hääletamine ja eelhääletamine maakonnakeskuses. Avaldame siinkohal nende poliitiliste…
Oktoober 02, 2017

Otsime noori, kes soovivad osaleda kohaliku elu otsustusprotsessides

Otsime noori, kes on huvitatud kohaliku elu arendamise otsustusprotsessides osalemisest. Soovime, et noored räägiksid…
September 29, 2017

Õige kütmine tagab puhtama õhu

Keskkonnaamet tuletab seoses alanud kütteperioodiga meelde, et majapidamises tekkinud olmeprügi põletamist tuleb…
September 25, 2017

Kõigis kortermajades tekivad 1. jaanuaril korteriühistud

Uus korteriomandi- ja korteriühistuseadus (KrtS) jõustub 1. jaanuril 2018.a. Pooltes Eesti kortermajades puuduvad…
18. Oktoober

EOK tunnustab nii Felixhalli kui ka Kuningamäe terviseradasid

Eesti Olümpiakomitee andis oma tunnustuse…
17. Oktoober

Sünnipäevakingiks maailmameistrivõistluste pronksmedal!

Türgi kuurortlinnas Daylanis toimusid järjekordsed…

Viimati lisatud uudised