Riigikogu liige Krista Aru oli eelmisel nädalal üks kõnelejaid Põltsamaal toimudud eestikeelse ajakirjanduse 250. sünnipäeval. Ta pani oma muljed kirja näoraamatusse. Et need puudutavad Põltsamaad ja selle inimesi, siis avaldame infoportaalis väljavõtte tema postitusest:

 

250 aastat tagasi, 1. või 2. novembril 1766,  ilmus Põltsamaal, Kuningamäele muretsetud trükipressi alt, esimene „tük“ (nii numbrit nimetati) ajakirja „Lühhike õppetus…“ (täpne pealkiri on pikk ja võtab kokku ajakirja olulisema sisu ja eesmärgi). Ajakirja ilmus 41 „tükki“ ja selle väljaandega algas eestikeelse ajakirjanduse lugu. 

Põltsamaa linnavalitsus ja Eesti Akadeemiline Ajakirjanduse Selts tähistasid tähtpäeva väärikalt, pühendades sellele 1. novembril  Põltsamaa kultuurikeskuses päeva „250 aastat eestikeelset ajakirjandust. Milleks on ajakirjandust meile vaja?“.  Olid ettekanded eesti ajakirjandusloost, ajakirjanduslikust ruumist ja ajakirjanduskultuurist. Oli lõunasupp Kuningamäel, ringkäigud ajakirjandusega seotud paikadesse tänasel Põltsamaal (Raadiomuuseum, ajaleht „Vali Uudised“ ja trükikoda „Vali Press“ , ajakirjandusloo tuba Põltsamaa lossis) ning tähtpäevatort. Oli meeleolukas, südamlik ja ilus päev. Kuid kolm asja olid minu jaoks eriliselt kõnekad.

Kõigepealt Põltsamaa ja selle inimesed. Põltsamaa on oma inimeste kodu: puhas, korras, sõbralik ja vastutulelik külalistele. Tunda oli linna oma elu ja rütmi ning näha oli, et linn tahab areneda. Samas  võis aru saada, et kõiges on leitud tasakaal, ka  tahtmiste ja võimaluste vahel. Inimesed tundsid rõõmu sellest, mis neil on ning oskasid hinnata seda, mis kord olnud. Üks koolipoiss ütles mulle, et Põltsamaa on äge, sest siin saab ju kõike teha. Ja tal on tuline õigus: kõik sõltub ikkagi ja eelkõige inimesest endast, Põltsamaal saabki kõike teha. Karl August Hermann sündis ju Põltsamaa külje all sepa pojana, aga tegi eestlastele 1891. aastal esimese eestikeelse päevalehe, lõi palju ilusaid koorilaule, ka igihalja laulu „Kungla rahvas“ , sest ta tahtis teha asju, millest sünniks kasu mitte ainult talle, vaid ka paljudele teistele. Olgu ajad millised iganes, mida kiiremini inimene mõistab, mis tal siin elus teha on, seda rohkem ta suudab ja jõuab.

Selles, et ka kaasaegses infost küllastunud maailmas vajab inimene ajalehte, mis räägib talle asjadest, mis teda igapäevaselt puudutavad, mis inimesele on lähedased ja olulised ja räägib neist lugejat austavalt, ma ei kahelnud ennegi. Kuid Erik Gamzejevi, Hans Väre, Heli Salongi ja Helve Laasiku seisukohad, mis tuginevad nende igapäevasele tööle maakonnalehtedes, näitasid, et lisaks sellisele üldisele tõdemusele on hea ja kaasaegse maakonnalehe tegemiseks vaja tarkust, oskusi, jõudu ja julgust. Ja kuigi Erik Gamzejevi töö Ida-Virumaa „Põhjarannikus“ on mitmeti erinev Hans Väre tööst Viljandi „Sakalas“, Heli Salongi omast Saaremaa „Meie Maas“ või Helve Laasiku tööst „Vooremaas“, oli nende kõigi hoiakutes siiski midagi sarnast. See oli nende veendumus, et ajakirjandus peab püüdma alati ja kõiges parimat, et ajakirjandus on ja jääb osaks meie kultuurist. Nii kultuuri kandja kui ka levitajana.

Meie kultuuriminister, kes koos Põltsamaa volikogu esimehega päeva avas, ei kiirustanudki Tallinnasse tagasi, vaid jäi Põltsamaale terveks päevaks ja kuulas ettekandeid. Neid, kes lahkuma ruttasid, oli üldse vähe. Ainult koolilapsed läksid, kui koolitundideks nähtud aeg läbi sai. Seal Põltsamaa saalis oli inimlikku, tarka ja töökat eesti vaimu. Küll oleks tore, kui me selle asemel, et pidevalt kurta oma kultuurikihi hapruse üle, suudaksime rohkem uhked olla selle üle, mis meil on hästi ja väga hästi.

Fotol Krista Aru (Facebook)

Lisa kommentaar

Turvakood
Värskenda

19. Oktoober 1

Pajusi maantee on reedel suletud

Homme, 20. oktoobril kella 8.00-20.00ni on Pajusi maantee…
19. Oktoober

Kunstmuru ümbertöötlemise tehas tuleb Põltsamaale järgmisel aastal

ASi Advanced Sports Installations Europe soovib esimesed…
18. Oktoober 26

Põltsamaa valda hakkab juhtima kolmikliit

Sotsiaaldemokraatlik erakond, Eesti Keskerakond ja Eesti…
18. Oktoober 6

Pajusi mnt spordihoone leidis suulisel enampakkumisel uue omaniku

Pajusi mnt 18j omanikuks sai suulise enampakkumise…

Arvamus

Oktoober 05, 2017 2

Tutvu Põltsamaa vallas osalevate poliitiliste jõudude valimisprogrammidega!

Täna algas kohalike valimiste e-hääletamine ja eelhääletamine maakonnakeskuses. Avaldame siinkohal nende poliitiliste…
Oktoober 02, 2017

Otsime noori, kes soovivad osaleda kohaliku elu otsustusprotsessides

Otsime noori, kes on huvitatud kohaliku elu arendamise otsustusprotsessides osalemisest. Soovime, et noored räägiksid…
September 29, 2017

Õige kütmine tagab puhtama õhu

Keskkonnaamet tuletab seoses alanud kütteperioodiga meelde, et majapidamises tekkinud olmeprügi põletamist tuleb…
September 25, 2017

Kõigis kortermajades tekivad 1. jaanuaril korteriühistud

Uus korteriomandi- ja korteriühistuseadus (KrtS) jõustub 1. jaanuril 2018.a. Pooltes Eesti kortermajades puuduvad…
18. Oktoober

EOK tunnustab nii Felixhalli kui ka Kuningamäe terviseradasid

Eesti Olümpiakomitee andis oma tunnustuse…
17. Oktoober

Sünnipäevakingiks maailmameistrivõistluste pronksmedal!

Türgi kuurortlinnas Daylanis toimusid järjekordsed…

Viimati lisatud uudised