Põltsamaa linna aukodanik Lembit Vink lahkus meie hulgast neljapäeval, 12. jaanuaril 2017.

Lembit Vink sündis Tartumaal Ropka vallas Külitse külas 18. novembril 1924. Ta on lõpetanud Tartu I Keskkooli ja 1952. aastal eksternina Tartu Meditsiinikooli meditsiinivelskri erialal. Lembit Vink tegi allohvitserina kaasa Teise maailmasõja nii Saksa armees kui ka Soome jätkusõjas. Sõja lõpus oli ta kolm kuud Grodno koonduslaagris, kuid pääses sealt õnneliku juhuse tõttu välja ja tuli Eestisse tagasi. Eestisse saabudes Lembit kodukohta tagasi minna ei saanud, sest minevik oli must. Uueks elukohaks sai Rõngu ja töökohaks Rõngu Maahaigla velskritöö. 20. oktoobrist 1945 algas tema tööstaaž Eestis. Ka isetegevuses osalemine algas kohe Rõngus peale: osalemine koorides, rahvatantsus ja puhkpilliorkestris. Pool aastat oli Lembit Vink ka Rõngu kultuurimaja juhataja. Rõngus kohtus ta Valvega ja 1947. aastal abielluti.

1. septembril 1951 asutati Põltsamaal sanitaar-epidemioloogia jaam (hilisem tervisekaitsetalitus) ja 1. novembril asus Lembit Vink tööle epidemioloogi abina. Ülikooli ei võetud teda musta mineviku pärast nagu paljusid teisigi tol ajal. Põhilise elutöö on Lembit teinud sanitaar-epidemioloogia jaamas epidemioloogi abina ja desinfektsiooni osakonna juhatajana, kus tuli palju tegeleda hügieeni küsimustega, samuti Põltsamaa linna kanalisatsiooni ja veepuhastusjaama probleemidega.

Lembit Vinki iseloomustas aktiivne eluhoiak. Ta oli 25 aastat Jõgeva rajooni ja Põltsamaa linna rahvasaadik ja alalise tervishoiukomisjoni liige. Komisjoni esimehena puutus palju kokku Põltsamaa linna ja Jõgeva rajooni meditsiiniküsimustega. Ta osales sanitaarteenistuse keskmeditsiini seltsi tegevuses, oli Punase Risti Seltsi kauaaegne aktivist.

Puhkpilli õppis Lembit Vink mängima 1938. aastal Tartus Juhan Simmi käe all. Hiljem mängis erinevates orkestrites. 1959. aastal alustas ta Põltsamaa Ühisgümnaasiumi puhkpilliorkestri juhina. Orkester oli vabariigi paremate hulgas ja 12 korral võideti oma kategoorias vabariigis I koht. Õpilasi on ta välja õpetanud 580 ringis. Aastatel 1965-1990 oli Lembit Vink vabariigi orkestrijuhtide orkestrivanem.

Sõjapäevil autasustas teda Soome sõjaväe ülemjuhataja, marssal Carl Gustaf Emil Mannerheim 2. klassi Vabadusmedaliga. Seitsmekümnendate aastate lõpus nimetati Lembit Vink Eesti NSV teeneliseks tervishoiutöötajaks. Kauaaegset Jõgevamaa Tervisekaitsetalituse inspektorit, põltsamaalast Lembit Vinki autasustas president Lennart Meri Eesti Vabariigi 83. aastapäeva eel Eesti Punase Risti V klassi ordeniga. Samuti on pälvinud tunnustuse tema 35-aastane töö Põltsamaa Ühisgümnaasiumi puhkpilliorkestri juhatajana. Lembit Vink pälvis 1999. aasta üldlaulupeo ajal noorte puhkpillimängijate juhendamise eest David Otto Wirkhausi elutööpreemia. Põltsamaa linna aukodaniku nimetus omistati Lembit Vingile 1999. aastal.

Pikk päevatee on jõudnud õhtusse. Puhka rahus!


Põltsamaa Linnavolikogu
Põltsamaa Linnavalitsus
Põltsamaa Ühisgümnaasium

Lisa kommentaar

Turvakood
Värskenda

19. Oktoober 1

Pajusi maantee on reedel suletud

Homme, 20. oktoobril kella 8.00-20.00ni on Pajusi maantee…
19. Oktoober

Kunstmuru ümbertöötlemise tehas tuleb Põltsamaale järgmisel aastal

ASi Advanced Sports Installations Europe soovib esimesed…
18. Oktoober 26

Põltsamaa valda hakkab juhtima kolmikliit

Sotsiaaldemokraatlik erakond, Eesti Keskerakond ja Eesti…
18. Oktoober 6

Pajusi mnt spordihoone leidis suulisel enampakkumisel uue omaniku

Pajusi mnt 18j omanikuks sai suulise enampakkumise…

Arvamus

Oktoober 05, 2017 2

Tutvu Põltsamaa vallas osalevate poliitiliste jõudude valimisprogrammidega!

Täna algas kohalike valimiste e-hääletamine ja eelhääletamine maakonnakeskuses. Avaldame siinkohal nende poliitiliste…
Oktoober 02, 2017

Otsime noori, kes soovivad osaleda kohaliku elu otsustusprotsessides

Otsime noori, kes on huvitatud kohaliku elu arendamise otsustusprotsessides osalemisest. Soovime, et noored räägiksid…
September 29, 2017

Õige kütmine tagab puhtama õhu

Keskkonnaamet tuletab seoses alanud kütteperioodiga meelde, et majapidamises tekkinud olmeprügi põletamist tuleb…
September 25, 2017

Kõigis kortermajades tekivad 1. jaanuaril korteriühistud

Uus korteriomandi- ja korteriühistuseadus (KrtS) jõustub 1. jaanuril 2018.a. Pooltes Eesti kortermajades puuduvad…
18. Oktoober

EOK tunnustab nii Felixhalli kui ka Kuningamäe terviseradasid

Eesti Olümpiakomitee andis oma tunnustuse…
17. Oktoober

Sünnipäevakingiks maailmameistrivõistluste pronksmedal!

Türgi kuurortlinnas Daylanis toimusid järjekordsed…

Viimati lisatud uudised