Põltsamaa ümbrus on üks Viljandimaa viljakandvatest nurkadest. Selle ümbruse vaimliseks kui ka majanduslikuks keskkohaks on Põltsamaa alev, mis asub samanimelise jõe mõlemal pool kaldal. Alevis elab üle 2500 elaniku. Elanikkude arv on muutlik: talvel, mil koolid käimas, on elanikke rohkem kui suvel. Pealegi lähevad paljud suvel omale ümbruskonna talunikkude juurest põllutöölistena teenistust otsima. Suur osa alevi elanikkudest saab omale ülespidamist käsitööst, kauplemisest, korterite ning äride üürist jne.

Asudes majanduselu vaatlusele peatume esiteks kaubanduslikkude ettevõtete juures. Alevis asub üle 30 mitmesuguse kaupluse, enamasti väikekauplused, kuna suuremaid, millel laialdasem tegevuspiirkond, leidub 3-4. Nende viimaste hulka kuuluvad ka kaks ühistegelist ettevõtet: majandus- ning tarvitajateühingute kauplused.

Tööstuslistest ettevõtetest on tähtsam E. T. K.-le kuuluv veini- ja kohvitehas, mis asub endisest viinavabrikust ümber ehitatud hoones. Sealsamas on ka paari-kolmekümne vakamaane noor viljapuuaed, kus alevi naised suvel teenistust leiavad.

Mis seltsiellu puutub, siis on ka see siin küllalt arenenud. Kõige vanem siiamaani säilinud seltsidest on vabatahtlik tuletõrje selts. Peale selle esinevad siin põllumeeste selts, spordiselts, lauluselts „Leelo“, kütirühm, seltskondlik ühisus ning lõpuks lugemisring, kelle päralt on ainuke alevis leiduv avalik raamatukogu. Lugemisringi korraldusel on avatud ka ajakirjanduse lugemistuba.

Hariduslistest asutustest esinevad siin kolm algkooli ja ühisgümnaasium. Peale nende asub alevist kaks kilomeetrit eemal end. Aleksandri kooli ruumes tööstuskool, raua- ning puutööharuga. Endi ruumide poolest ei ole koolid kuigi heas seisukorras, puuduvad jalutusruumid, võimlemissaalid jne. Arvesse mõttes neid kooliruumide puudusi on alevil kavatsus 1930-ndaks aastaks ehitada koolimaja, mis vastaks praegusaja nõuetele.

Aastast aastasse on alev järjekindlalt kasvamise tendentsi näidanud. Eriti viimaste aastate kestel on see suuresti märgatav olnud, kuna hoogu on võtnud uute eluhoonete ehitamine. Võrdlemisi soodsad võimalused avanesid selleks peale maade võõrandamist mõisnikkudelt. Selle tagajärjel läks osa Vana- kui ka Uue-Põltsamaa mõisa maadest alevi kätte, mida viimane soovijatele ehituskruntideks välja jagas. Suur osa uutest ehitustest on väikesed, võimaldavad äraelamist ainult ühele perekonnale.

Rahaliselt on alev hästi kindlustatud, kuna see paljudes alevites, linnades ja valdades just vastupidi on. Alevile peasissetulekuallikaks on alkohol. Sellest saadi tulu läinud aastal üle miljoni marga. Asub ju siin 2 avalikku restoraani, seltskondliku ühisuse alkoholiga einelaud, monopol ja õlleladud.

Jõudumööda kannab alev ka tänavate eest. Oma umbes kolmemiljoni eelarve juures on alev tänavate ja teede peale ära kulutanud paar aastat järgimööda igal aastal 500.000 marga ümber.

Nii nagu paljudes teisteski alevites linnaks muutmise küsimus päevakorral on, nii on seda ka Põltsamaal. Siinsed majaomanikud, kui ka teised alevielanikud näevad heameelega, et alev linna õigused omandaks. Oldakse arvamisel, et tulevast aastast peale on Põltsamaa alevi asemel Põltsamaa linn.

Põltsamaa tähtsus tõuseb kahtlemata tulevikus märksa, kuna on ette nähtud raudtee ehitus Jõgevalt Türile, läbistades selle juures ka Põltsamaa alevit. Mis puutub alevi geograafilisesse asendisse, siis on see linna jaoks küllalt sobiv. Viljandi on 50, Tartu 70 ja Paide umbes 40 kilomeetri kaugusel. Lähematest raudteejaamadest on Võhma 26 ja Jõgeva 30 kilomeetrit eemal.

Et Eesti põllumajanduslik riik on, siis peab uute linnade asutamisel ka sellega arvestatama. Põllupidajad peavad omale turgu leidma lähemast linnast ja linn maalt.

Päewaleht, nr. 117, 2 mai

Lisa kommentaar

Turvakood
Värskenda

19. Oktoober 1

Pajusi maantee on reedel suletud

Homme, 20. oktoobril kella 8.00-20.00ni on Pajusi maantee…
19. Oktoober

Kunstmuru ümbertöötlemise tehas tuleb Põltsamaale järgmisel aastal

ASi Advanced Sports Installations Europe soovib esimesed…
18. Oktoober 26

Põltsamaa valda hakkab juhtima kolmikliit

Sotsiaaldemokraatlik erakond, Eesti Keskerakond ja Eesti…
18. Oktoober 6

Pajusi mnt spordihoone leidis suulisel enampakkumisel uue omaniku

Pajusi mnt 18j omanikuks sai suulise enampakkumise…

Arvamus

Oktoober 05, 2017 2

Tutvu Põltsamaa vallas osalevate poliitiliste jõudude valimisprogrammidega!

Täna algas kohalike valimiste e-hääletamine ja eelhääletamine maakonnakeskuses. Avaldame siinkohal nende poliitiliste…
Oktoober 02, 2017

Otsime noori, kes soovivad osaleda kohaliku elu otsustusprotsessides

Otsime noori, kes on huvitatud kohaliku elu arendamise otsustusprotsessides osalemisest. Soovime, et noored räägiksid…
September 29, 2017

Õige kütmine tagab puhtama õhu

Keskkonnaamet tuletab seoses alanud kütteperioodiga meelde, et majapidamises tekkinud olmeprügi põletamist tuleb…
September 25, 2017

Kõigis kortermajades tekivad 1. jaanuaril korteriühistud

Uus korteriomandi- ja korteriühistuseadus (KrtS) jõustub 1. jaanuril 2018.a. Pooltes Eesti kortermajades puuduvad…
18. Oktoober

EOK tunnustab nii Felixhalli kui ka Kuningamäe terviseradasid

Eesti Olümpiakomitee andis oma tunnustuse…
17. Oktoober

Sünnipäevakingiks maailmameistrivõistluste pronksmedal!

Türgi kuurortlinnas Daylanis toimusid järjekordsed…

Viimati lisatud uudised